avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate geo78

Activitate geo78

Răspuns la discuția Cine suporta cheltuielile?
Ok. Sfaturile d.vostra sunt binevenite pentru ca astfel, voi putea sa ii explic fostei mele sotii la ce costuri/riscuri se supune.
Sa vedem daca am inteles : daca ea spune NU, atunci eu deschid proces de partaj. Daca la partaj solicit impartirea apartamentului 50-50 %, nu am cheltuieli foarte mari (onorariul avocatului si acea taxa de 19 lei). Daca dumneaei vrea mai mult atunci va trebui sa plteasa taxa judiciara la valoarea contestata si eventual expertize judiciare?
Am divortat de sotia mea urmand ca eu sa platesc 17 milioane pensie copilului nostru de 3 ani. Am crezut ca am scapat de ce a fost mai greu dar m-am inselat. Sotia mea nu este de acord cu partajul (desi eu i-am oferit 50% si ea ar avea dreptul la mai putin - am avut o garsoniera pe numele parintilor mei inainte de a ne casatori care ulterior am vandut-o si am luat apartamentul cu 2 camere, plus, in cei 8 ani de convietuire, salariul meu a fost intotdeauna de 5 ori mai mare decat al ei). Totusi, se incapataneaza sa nu vindem. Ideal ar fi sa vindem si sa ne luam fiecare cate o garsoniera. Totusi, ea nu vrea sa vanda (probabil vrea sa mai adune bani pentru ca, cu salarul ei de 15 milioane ar avea vreo 32 de milioane lunar si si-ar putea pune lejer 10 milioane in fiecare luna deoparte). Eu nu vreau sa imi petrec inca doi ani in chirie (deja stau de un an in chirie si, cum pana acum nu am comentat, dumneaei are impresia ca imi convine).

Ce pot sa fac? Daca deschid proces de partaj, o sa pierdem amandoi, nu? La cat se ridica cheltuielile intr-un proces de partaj (cu avocati, martori, etc)? Citeam undeva ca pierzi vreo 5 % din valoarea apartamentului?
Dar, dat fiind faptul ca ea NU este de acord cu un partaj voluntar si echitabil (chiar foarte rentabil pentru ea), nu ar trebui ca ea sa suporte cheltuielile partajului?