avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate okadan

Activitate okadan

Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspunsul foarte detaliat.

Dezvoltatorul a anutat ca a "depus cererea de reexaminare a admiterii notarii in CF" pentru a o elimina de acolo; realist vorbind, in ce conditii este acest lucru posibil intr-un termen scurt (in afara de situatia evidenta in care constructorul pierde procesul ce se poate intinde pe ani de zile banuiesc) ?

Multumesc din nou,

Bogdan.
Buna ziua,

Sunt in proces de achizitie imobil (apartament intr-un complex rezidential nou) pentru care am achitat avans si am antecontract. Recent, in urma unei neintelegeri financiare intre dezvoltator si constructor, cel din urma a notat in cartea funciara a mai multor apartamente (inclusiv al meu) un litigiu:

"se noteaza litigiul din dosarul nr xxxxx/x/2019 aflat pe rolul
TRIBUNALULUI BUCURESTI SECTIA a
VI a CIVILA, avand ca reclamant pe <Constructor> in contradictoriu
cu parata <Dezvoltator>, avand ca obiect "constatare
nulitate act ...""

Dezvoltatorul mentioneaza ca aceasta notare in CF nu impiedica vanzarea apartamentului, precum si faptul ca punctul din promisiunea de vanzare-cumparare: "prezentarea extrasului de carte funciara pentru autentificare cu privire la apartament, care sa reflecte absenta oricaror sarcini,cu exceptia ipotecilor bancii" nu se aplica aici pe motiv ca litigiul notat nu este o sarcina.

As dori sa stiu la ce riscuri ma expun achizitionand apartamentul in aceste conditii. Este posibil ca acceptand achizitionarea avand acel litigiu mentionat in CF , pe viitor, constructorul sa ma dea pe mine in judecata pentru recuperarea sumei restante in caz ca instanta ii da dreptate in procesul pe care il are pe rol cu dezvoltatorul?

Multumesc frumos.