avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1980 soluții astăzi
Forum Activitate erikson96

Activitate erikson96

Problema e ca eu voi investi niste bani in acea casa, iar daca peste un an, doi, 5, 10 se trezeste una dintre surori ca isi vrea partea eu ori voi fi nevoit sa le dau partea ori sa le accept sa stea in acea casa. Eu caut o modalitate prin care in cazul in care una dintre surori nu si-ar ceda partea prietenei mele sa se poata exclude acea sora de la mostenire sau drepturile de mostenire asupra cotei din imobil
Dar in cazul in care tatal decedat a lasat casa pe numele mamei? Sau casa e trecuta deja pe mama de cand a fost construita
Buna ziua, as avea o nelamurire. Eu locuiesc cu prietena mea in casa parinteasca din partea mamei ei. Am vrea sa extindem si sa renovam casa dar in urma decesului tatalui ei in urma cu 10 ani aprox, mama ei si surorile acesteia ( 5 surori) sunt legal mostenitoare. In caz ca una dintre surori nu ar fi de acord sa isi cedeze partea in favoarea prietenei mele, mama acesteia poate sa imi doneze mie casa fara acordul fiicelor? pentru ca ulterior eu si prietena mea sa facem si starea civila