avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeeaV

Activitate AndreeeaV

Mulțumesc
Cu banii pe care îi voi lua nu îmi voi mai putea lua o mașină identică cu cea pe care am avut-o;diferența va trebui sa o suport tot eu ,pentru ca m-am aflat în locul nepotrivit si la locul nepotrivit si am fost lovită de un șofer pentru care nu a contat un biet semn de "cedeaza trecerea";am pierdut mașina dar nu mi am pierdut viața-mașina m-a salvat prin sistemele de siguranță
Sunt șofer de peste 25 ani și acesta a fost singurul eveniment, de am fost nevoită să apelez la asigurator
Buna ziua
Din câte știu din valoarea de piață a autoturismului se va scădea valoarea epavei scoasă la licitatie;O parte din bani vin de la asigurator iar restul din vânzarea epavei
Intrebare:Cum se procedează?Cat de repede vin banii si de ce acte am nevoie?Dacă cei care au licitat nu plătesc?Asigurările prin acceptarea cererii de despăgubire plătesc doar o parte ;care sunt pașii următori?
Mulțumesc
Buna ziua
Întrebam, pentru ca in prima instanță mașina a fost evaluată incorect,si am cerut o nouă evaluare,ea fiind inițial evaluată la modelul entry si nu la modelul de top,iar diferența dintre cele două ca pret de vânzare fiind de 10000 euro.
Cu siguranță dacă ține, aia e ti-o furi,daca mergi la avocat si faci reclamații se reevalueaza, dar nici asa nu stii daca pretul oferit este corect.
Service-ul este autorizat de marca, nu putea fi altfel deoarece este o mașină cu tehnologie hybrid an de fabricatie 2018,cu 12143 km la bord,deci uzură minimă, iar Devizul depășește cu mult valoarea de nou a autovehiculului
Mulțumesc
Am constatat că suntem la mâna asiguratorului ,nu putem ști dacă acel calcul este corect.
In cazul.meu nu a fost, după petiții, reclamații si ajutor juridic,suma a crescut cu aproape 5000 euro!
Si nici acum nu sunt sigură că este corectă
O bătaie de joc, nici ASF-ul habar nu are sau nu vrea sa stie de normele pe care le a emis
Mulțumesc
Asa stiam si eu ,dar stupoare nici cei de la Asf, tel verde ,nu știu ce prevăd normele lor,nu știu cum calculează dat,sau audatex deci cum verifică ei Dacă eu am fost înșelată sau nu?
Te scarbesti
Buna ziua
Știe cineva daca normele de aplicare a legii referitoare la Rca sunt modificate ,sau nu mai sunt valabile?
Mi se spune că nu mai există coeficient de uzura a mașinii, si nu știu cum il calculează;pentru o mașină veche de 1 an si 3 luni ,am cam 20% In minus
Mulțumesc
Bună seara
Asta bănuiam că așa se procedează, se ia ca valoare varianta cea mai ieftina de echipare,care este cu 10000euro mai mică decat cea de top si atunci normal ca iese o valoare asa de mică
Nu au existat opționale,mașina fiind full option, varianta de top,iar cutia,motorul ,bateriile ,elementele vitrate,plus interior si spate sunt intacte
Problema este ca ei nu îmi demonstrează cum au ajuns la valoarea aceasta de piață,și nici nu vor să audă de așa ceva,deși în lege scrie clar ca sunt obligați
Se pare că suntem buni doar sa plătim asigurări,iar când se întâmplă ceva ,te alegi cu bani de o trotineta
Aaa si Devizul de reparație costă mai mult cu 1000 euro decât mașina nouă!!
Bună seara
Tocmai asta e problema, asiguratorul da o valoare de piață care este subevaluata, pentru o mașină producție an 2018,nu stiu care piata a testat-o,iar service-ul da o valoare de reparație mai mare decât a costat mașina nouă!!!în condițiile în care motor ,cutie ,interior, spate si elemente vitrate sunt intacte.
Bună seara
Dacă eu nu semnez documentele ce se întâmplă?Ei pot sa mi vândă epavă fără acordul meu?
Mulțumesc
Mulțumesc
Nu stiu cat de corectă este aceasta sumă neavând o bază de calcul care conform legii trebuia atașată;nu stiu cât de corect a fost încadrată mașina ca model,dotări,nr km
Fiind o mașină nouă, nu mi se dau date de unde a reieșit acea valoare de piață