avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1690 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai98

Activitate Mihai98

Pai nu dau tichetele de masa mentionate in contract,plata trebuie sa se faca pe 7 a lunii si se intarzie,normal daca nu mi-am primit banii in ziua de plata pot sa-mi dau demisia fara sa respect preavizul.
Da,dar cu intarziere de la 5 zile pana la 15 zile .Intrebarea mea e ce pot pati daca nu respect preavizul lor.nerespectand ei in primul rand contractul .


Mihai98 a scris:

Da,urmez un curs de adaptare profesionala,iar in anexa contractului de munca este precizat ca sunt obligati sa ofere tichete de masa plus masa calda,rechizite,profesori si lectori care sa ne invete,nimic nu s-a respectat .Si mai este inca o problema,salariul in contract este de 3000 de lei brut,firma fiind declarata in constructii salariul net este undeva la 2300 de lei,dar mi se opreste 1000 de lei pe luna motivand ca nu s-a realizat planul de lucru.

Mi-am dat demisia pentru ca angajatorul nu plateste la timp,in ultimele luni au suspendat tichetele de masa si banii de transport,iar acesta ma pune sa stau in preaviz.Am refuzat si a spus ca o sa fiu dat nemotivat si concediat disciplinar.Acestia nerespectand contractul de munca.Ce pot face?