avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Activitate Oliver1

Activitate Oliver1

Da am martori... Convorbiri scrise cu frați care iam chemat acasă sa aibe grija de mama și ei.. Asistentele de la ingrijiri paliative... Convorbiri în care spun ca nu au timp etc

Liliana Gradinaru a scris:

Intretinerea pe care ati prestat-o mamei nu a fost doar benevola, ci si dreptul ei legal. Pe care dv. l-ati fi putut cere spre decontare, partial, fratilor dv. Inca ati putea, daca ati avea acte in acest sens.
Negociati cu fratii sa nu ajungeti in instanta.

Legea urmareste atat cutuma, dar si moralitatea romaneasca. Ea prevede atat sa fie copiii intretinuti de parinti, dar si viceversa, in mod egal. Cum, nici unii copii nu sunt intretiinuti benevol de toti parintii lor,asa, din pacate,. nici unii parinti nu sunt intretinuti de toti copii lor. Legea le cere, ca nu respectam noi legea nu inseamna ca legea nu e morala.

Da a fost făcută de mama... Am mers toți frații și am cedat în favoarea mamei în 2007

Irina Pricop a scris:

mostenirea dupa tata s-a dezbatut? ca se intelege ca mama si tata erau casatoriti iar apartamentul, in consecinta, bun comun ....



Tot ce am făcut pentru părinți mei a fost făcut din suflet..... Nu pentru apartament..tocmai de asta nu am vrut sa fac nimic la notar... Mam gândit omenește sa primească fiecare ceva.. Dar nici nu a fost îngropată. ca ei. cei 4 frati sau întâlnit să-l vândă.... Asta ma deranjat după ce nu ia dat un pahar cu apa acuma vin și vor sa vanda... Și au un tupeu fantastic...

sorin.damian a scris:

Legal toti au drept la masa succesorala. Moral.......conform unei ratiuni logice demonstreaza ca neimplicarea fratilor in intretinerea parintilor dar aparitia lor la impartirea bunurilor spune ca sunt niste nemernici, Ratiunea este urmatoarea: parintii dau viata copiilor si depun efort in cresterea lor. Plata ar fi ca atunci cind parintii devin neputinciosi copii trebuie sa intoarca serviciul. Din nefericire legalitatea nu urmareste moralitatea din acest motiv din ce in ce mai multi copii devin cinici si imorali. Eu sunt un caz fericit. Am avut o intelegere buna si culmea foarte tacita cu sora mea. Va compatimesc.

Bună ziua
Tatăl meu a decedat în 2007 iar mama mea 2019 iulie... Acuma noi suntem 5 copii mostenitori la apartament....dupa decesul mamei sau adunat toți sa vorbească să-l vândă... Sa își ia fiecare partea..... Au venit de peste mari și tari.... Acum problema mea e ca eu nu vreau să-l vând.....

Menționez ca din 5 copii 2 au avut grija de ea în ultimele luni din viata ei... Restul nu au venit sa ii dea. Un pahar de apa dar acuma vin toți la vânzare..... Deși iam chemat sa vina sa stea și ei cu mama lor dar degeaba..... Nu a venit nici unul.... Mama mea a avut cancer... Și avea nevoie de noi de toți fii ei... Dar nu a venit nici unul sa o îngrijească... Drept urmare am avut eu grija de ea....

Acuma întrebarea mea e următoarea. :cum a-și putea proceda ca cei 3 copii ai ei care nu sau obosit sa vina sa stea cu mama lor sa nu mai încaseze părți egale? Menționez ca părțile lor vreau sa donez unei case de copii... Etc... Pt ca ei nu merita nimic.... Au lăsat-o cu dor în suflet sa moara...am convorbirile cu frați mei în care orice om cu suflet nu ar spune asta.... În care le spun sa vina acasă ca nu mai are mult de trăit... Iar acum dupamoarte ei au venit toți la întins mana...asta e doar o mica parte din poveste...

Cum a-și putea face ca cei care nu au venit măcar sa o vadă sa nu mai aibe parte întreaga la moștenire?