avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Activitate guzu.daniel

Activitate guzu.daniel

Buna ziua,
Ma confront cu aceeasi situatie. De cand am cumparat terenul in 2011 acesta era trecut ca Faneata. Cu autorizatia de construire am modificat la cadastru si am scos o parte din el care este curs constructii iar diferenta de 900 m a ramas faneata. Terenul este in intravilanul unei comune. Vreau sa ii schimb categoria sa il trec o parte livada, o parte gradina asa cum este el folosit acum, sa fie in regula la registrul agricol asa cum il am. La primarie invoca OUG 34/2013 ca nu pot sa fac asa ceva, ma trimit la un topometrist sa faca el. Topometristul ma trimite la primarie sa imi dea o adeverinta ca terenul nu intra sub incidenta OUG 34/2013. Cei de la primarie spun ca ei nu elibereaza asa ceva, tot topometristul sa vina sa masoare livada si gradina si sa faca cerere la cadastru. Topometristul spune ca o sa pierd banii ca modificarea fara adeverinta de la primarie va fi respinsa.

Ce ma sfatuiti sa fac, ce trebuie sa fac? Nu am cum sa am langa casa, terenul care este folosit pentru gradini sa il tin sa il cosesc sa dau fanul la animale.

Multumesc,