Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare categorie de folosinta teren intravilan ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare categorie de folosinta teren intravilan pasune in curti contructii

Buna seara. Detin un teren intravilan care are trecut in cartea funciara la categoria de folosinta ; pasune. As dori sa schimb categoria de folosinta in curti constructi. De ce acte am nevoie in acest demers si unde trebuie depuse acestea?
Categoria de folosinta a terenurilor intravilane agricol/pasune etc.se schimba in categoria curti constructii prin autorizatia de construire. Aceasta in urma unor modificari la L50/91, L7/96 si un ordin al directorului ANCPI, toate din 2016. Potrivit actelor normative mentionate,, odata cu emiterea autorizatiei de construire categoria de folosinta devine curti-constructii pentru intregul teren dar daca proprietarul doreste se poate obtine trecerea doar a unei parti din teren, prin parcelare cadastrala.
Nu stiu de ce va doriti trecerea la Cc dar eu unul (si multi altii) doresc sa-mi pastrez terenul intravilan la categoria arabil, asta datorita impozitului datorat, care pentru intravilan Cc este intre 142 lei si 20706 lei/ha, in functie de rangul localitatii, zona de amplasare si hotararea consiliului local, pe cand la teren arabil este 15-28 lei/ha, la pasune si mai putin 13-21 lei/ha. La ultimele 2 categorii se mai inmulteste cu un coeficient de corectie intre 1 si 8 functie de rangul localitatii.

De ex. cineva are 6000 m.p. in Bucuresti, adica rang 0, in zona D (la marginea orasului), ceea ce inseamna pentru curti constructii 3558 - 8894 lei/ha. Nu stiu ce a hotarat consiliul local intre cele 2 limite, sa zicem pe la mijloc, adica 5000, deci ar trebui sa plateasca cca 3000 lei pe an impozit, pe cand fiind la categoria arabil pateste cca. 200 lei/an.

Specificati motivul pentru care doriti modificarea si se mai poate discuta pe aceasta tema.
ion aurel, utilizator
Suprafața terenului este de 13 arii și se află în intravilanul localității Satu Mare.. Am pus această întrebare deoarece am fost informată la primarie ( cănd am fost să mă înregistrez în registrul agricol) că legea nu mai îmi permite să schimb categorie de folosință respectiv pășune - arabil sau construcții datorită unor modificări apărute în urmă cu 3 ani .
Revin cu mai multe detalii, banuind ca doriti sa construiti pe acel teren. Scoaterea din circuitul agricol a unui teren inseamna schimbarea categoriei de folosinta a acestuia dintr-o categorie agricola (arabil, pasune, vii, ivezi etc.) in categoria curti-constructii, singura care permite realizarea constructiilor.
Scoaterea din circuitul agricol a terenurilor situate in intravilanul unitatii a suportat mai multe modificari, dupa cum urmeaza:
- initial, prin Legea 50/91 s-a facut prin simpla emitere a autorizatiei de construie;
- in 2003 prin modificarea L50/91 s-a introdus o procedura mai greoaie, care implica Ministerul Agriculturii, OCPI si ANIF;
- in 2012 se modifica iarasi L50/91 si se revine la scoaterea din circuitul agricol prin autorizatia de construire; ordinul 700/2014 al directorului ANCPI precizeaza ca schimbarea categoriei de folosita in cartea funciara se face in baza AC prin efectul legii;
- OUG34/2013 interzice scoaterea din circuitul agricol a terenurilor aflate in categoria pajiste (in aceeasi OUG se precizeaza pajiste=pasune=faneata), stabilind cateva exceptii foarte stricte, dar printre exceptii nu se aflau si constructiile;
- L87/2014 modifica OUG34/2013 in sensul ca limiteaza aplicarea acesteia la terenurile din extravilan;
- in prezent scoaterea din circuitul agricol se face prin simpla emitere a autorizatiei de construire.
In postarea anterioara eronat am scris 2016, in loc de 2014.

Spor la construit.
ion aurel a scris:

Revin cu mai multe detalii, banuind ca doriti sa construiti pe acel teren. Scoaterea din circuitul agricol a unui teren inseamna schimbarea categoriei de folosinta a acestuia dintr-o categorie agricola (arabil, pasune, vii, ivezi etc.) in categoria curti-constructii, singura care permite realizarea constructiilor.
Scoaterea din circuitul agricol a terenurilor situate in intravilanul unitatii a suportat mai multe modificari, dupa cum urmeaza:
- initial, prin Legea 50/91 s-a facut prin simpla emitere a autorizatiei de construie;
- in 2003 prin modificarea L50/91 s-a introdus o procedura mai greoaie, care implica Ministerul Agriculturii, OCPI si ANIF;
- in 2012 se modifica iarasi L50/91 si se revine la scoaterea din circuitul agricol prin autorizatia de construire; ordinul 700/2014 al directorului ANCPI precizeaza ca schimbarea categoriei de folosita in cartea funciara se face in baza AC prin efectul legii;
- OUG34/2013 interzice scoaterea din circuitul agricol a terenurilor aflate in categoria pajiste (in aceeasi OUG se precizeaza pajiste=pasune=faneata), stabilind cateva exceptii foarte stricte, dar printre exceptii nu se aflau si constructiile;
- L87/2014 modifica OUG34/2013 in sensul ca limiteaza aplicarea acesteia la terenurile din extravilan;
- in prezent scoaterea din circuitul agricol se face prin simpla emitere a autorizatiei de construire.
In postarea anterioara eronat am scris 2016, in loc de 2014.

Spor la construit.

SaraDenisa a scris:

ion aurel a scris:

Revin cu mai multe detalii, banuind ca doriti sa construiti pe acel teren. Scoaterea din circuitul agricol a unui teren inseamna schimbarea categoriei de folosinta a acestuia dintr-o categorie agricola (arabil, pasune, vii, ivezi etc.) in categoria curti-constructii, singura care permite realizarea constructiilor.
Scoaterea din circuitul agricol a terenurilor situate in intravilanul unitatii a suportat mai multe modificari, dupa cum urmeaza:
- initial, prin Legea 50/91 s-a facut prin simpla emitere a autorizatiei de construie;
- in 2003 prin modificarea L50/91 s-a introdus o procedura mai greoaie, care implica Ministerul Agriculturii, OCPI si ANIF;
- in 2012 se modifica iarasi L50/91 si se revine la scoaterea din circuitul agricol prin autorizatia de construire; ordinul 700/2014 al directorului ANCPI precizeaza ca schimbarea categoriei de folosita in cartea funciara se face in baza AC prin efectul legii;
- OUG34/2013 interzice scoaterea din circuitul agricol a terenurilor aflate in categoria pajiste (in aceeasi OUG se precizeaza pajiste=pasune=faneata), stabilind cateva exceptii foarte stricte, dar printre exceptii nu se aflau si constructiile;
- L87/2014 modifica OUG34/2013 in sensul ca limiteaza aplicarea acesteia la terenurile din extravilan;
- in prezent scoaterea din circuitul agricol se face prin simpla emitere a autorizatiei de construire.
In postarea anterioara eronat am scris 2016, in loc de 2014.

Spor la construit
[/quot

Va multumesc frumos pentru raspuns.
O zi frumosa va doresc