Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Se poate construi pe orice teren intravilan?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Se poate construi pe orice teren intravilan?

se poate construi pe orice teren intravilan?multumesc.
Nu! Exista mai multe categorii de terenuri intravilane. Se poate construi numai pe categoria Curtii constructii. De exemplu exista teren intravilan agricol....
Puteti construi. Cereti Certificat de Urbanism la primarie.
HOTARAREA GUVERNULUI Nr. 525/1996*) din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism
Articolul 4
Terenuri agricole din intravilan
(1) Autorizarea executarii constructiilor pe terenurile agricole din intravilan este permisa pentru toate tipurile de constructii si amenajari specifice localitatilor, cu respectarea conditiilor impuse de lege si de prezentul regulament.
Terenurile intravilane au şi categorie de folosinţă. Astfel sunt terenuri arabile, păşune, fâneaţă, vie pe rod, livadă pe rod, pădure sau altă vegetaţie forestieră, amenajări piscicole, etc. Deci, pentru a vedea dacă puteţi construi pe intravilanul d-voastră, solicitaţi un Certificat de urbanism de la primărie. Categoriile de intravilan de mai sus sunt categoriile din Cod fiscal, de impozitare. Cu toatele aparţin intravilanului dar nu puteţi construi pe păşune, chiar dacă este a d-voastră, nu puteţi construi în vie , etc. Deci, doar prin C.U puteţi fi sigur de ce aveţi dreptul să faceţi.
Răspunsul de mai sus- de văzut că se specifică-pe terenurile agricole din intravilan , urmând a fi scos terenul respectiv din agricol în curţi-construcţii.
Nu este necesara scoaterea din circuitul agricol.

HOTARAREA GUVERNULUI Nr. 525/1996*) din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism

ARTICOLUL 4
Terenuri agricole din intravilan
(3) Prin autorizaţia de construire, terenurile agricole din intravilan se scot din circuitul agricol, temporar sau definitiv, conform legii.