Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scoatere din circuit agricol in intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scoatere din circuit agricol in intravilan

Buna ziua!
Am un teren in intravilan (cf. carte funciara) care a fost compus din doua parcele, una cu destinatia curti - constructii, cealata faneata. Am facut alipirea parcelelor. Dorim sa construim o casa care ar fi amplasata pe ambele parcele (deja alipite). Acum in certificatul de urbanism pentru autorizatie de constructii se cere sa scoatem din circuitul agricol terenul cu destinatia faneata (este vorba de 40 - 50 mp, cc. jumatatea casei proiectate).
Intrebarea mea este ca in acest caz trebuie sa procedam cf. "Regulamentul din 07/09/2005 ........"? Chiar trebuie sa trecem prin iadul aceasta sau exista alta solutie? M-ar interesa orice alta solutie care costa mai putin si mai ales, care in timp, dureaza mai putin pentru ca ar fi foarte urgent sa le primim AC :">

Solicitati certificat de urbanism de la primarie pentru scoaterea din circuitul agricol, obtineti un extras de carte funciara pentru suprafata respectiva si faceti cererea de scoatere din circutul agricol catre OCPI judetean (au competenta sa faca scoateri din c.a pana la 1 ha).
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Dupa cum spuneti inteleg ca este un proces relativ simplu si scurt, dar dupa ce am postat intrebarea am gasit o lege, Legea 350-2001 modificata si completata de Legea 242 - 2009 care ne spune:
Art. 31/1, pct. (5) "Pentru terenul trecut n intravilan n baza prevederilor Planului urbanistic general nu este necesar scoaterea din circuitul agricol".

Nu stiu daca inteleg bine dar mie mi se pare, conform acestei legi, ca n-ar trebui sa ne cere in CU scoaterea din circuitul agricol pentru AC, terenul nostru fiind intravilan.
Sa nu mai vorbim de faptul ca in Hotararea nr. 525 Republicat * din 27 iunie 1996 pentru aprobarea regulamentului general de urbanism, Publicat n: Monitorul Oficial Nr. 856 din 27 noiembrie 2002 scrie asa:
Art. 4 - Terenuri agricole din intravilan
(1) Autorizarea executrii construciilor pe terenurile agricole din intravilan este
permis pentru toate tipurile de construcii i amenajri specifice localitilor, cu
respectarea condiiilor impuse de lege i de prezentul regulament.

Ce parere aveti?
ContSters219769, utilizator