avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate STOIAN VIOREL

Activitate STOIAN VIOREL

Multumesc!
Inteleg...tb sa merg la reg.com.....
Deci.......sa vad daca am inteles ....Daca obtin de la reg com schimbarea destinatiei spatiului cei de la primarie nu mai au de obiectat ......sa aduc si altceva. cu privire la destinatia spatiului inchiriat?
Buna ziua,Adam...Multumesc,pt raspuns!
Detalii suplimentare........ma gandesc ca pot fi utile, poate chiar poti sa-mi spui ce urmeaza sa fac.
Spatiul inchiriat este spatiu comun...nu este in proprietatea unei pers f/j. este inregistrat la reg if ca si pct de lucru avand ob activ birou asig,traducerii,xerox,acte auto...Acum trb sa obtin acordul de functionare de la primarie(chiar trebuie?)....problema este ca cei de la primarie nu pot da acordul decat daca spatiul este /apare ca are destinatie de spatiu comercial. Acest spatiu are 8mp..la parter(prbil initial avand destinatie de loc pt administrare/uscatorie) In ctrct de inchirieire este trecut ca este camera uscator..si nu spatiu comercial(daca stiam dinnainte...ce trebuie....!!!! treceam spatiu comercial)...Deoarece am inteles de la serv. urbanism ca trb schimbata destinatia prin acordul asociatiei....Ma gandesc daca se poate incadra ca si spatiu comercial ?Unde/ce lege tb sa caut?i .......Am cumva sansa sa rezolv doar prin decizia asociatie ...atasata la contract fara sa mai trec prin alte canoane(extras de carte funciara si modificarea destinatiei),?...Va /poate primi primaria o astfel de solutie?
Buna! In calitate de chirias pers juridica(SRL)al unui spatiu aflat in condomeniu al asociatie de proprietarii trebuie sa obtin acordul de fctionare de la primarie.Am fost cu actele solicitate printre care si contractul de inchiriere... s-a constata ca spatiul inchiriat nu are destinatie de spatiu comercial....fiind in fapt o camere la parterul blocului ..cu acces prin intrarea in scara blocului... . Astfel ,mi-a fost recomandat ca spatiul sa fie transformat in spatiu comercial prin decizia asociatiei.......Totusi, innainte trebuie verificat daca planurle blocului denota situatia constatata, adica daca prin extrasul de carte funciara a blocului apare sau nu apare prevazut existenta /inexistenat unui spatiu comercial.
Totodata, doresc sa aflu ce lege trebuie avuta in vedere pt aceasta situatie ...transformarea spatiului noncomercial in spatiu comercial.