avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate cristinutza28

Activitate cristinutza28

m am interesat aici, in italia la primarie si mi au zis in felul urmator:
la transcriptia casatoriei in italia, aceastava fi transcrisa in regimul bunurilor in comun(la noi existand doar o singura posibilitate in acest sens). dupa care, platind la notar o suma nu indiferenta de bani, vom putea trece de la acest regim la cel de separare a bunurilor cand dorim noi, dar numai dupa transcriptia casatoriei(art.162 si art.163 cod civil italian).
asa ca, in sfarsit crde ca m am lamurit!
va multumesc tuturor pt ajutor!
trebuie gasita o solutie pt ca altfel eu nu expun banii parintilor!
ar fi o idee buna cu avocatul care cunoaste legislatia italiana.
va multumesc!
buna seara!

am incercat sa contactez un avocat roman in italia care nu este insa in acelasi oras cu mine.mi a cerut cam mult ce i drept pt o consultatie via e mail.
insa, mie mi a venit o idee si anume aceea ca suma, implicit procentajul cu care contribuie parintii mei, sa l pun pe numele lor sau decat pe numele mamei.exemplu: imobilul costa 200.000 euro. mama contribuie cu 100.000euro, deci are 50% din imobil in contractul de vanzare cumparare iar restul de 50% eu si viitorul sot.
apoi, sunt 2 posibilitatile:ori situatia ramane asa adica 50%mama, 50% noi ori mama mai apoi imi face donatie pe acei 50%.din cate stiu, in italia daca se face donatie, aceasta nu se imparte cu sotul mai apoi.
sper sa fii gasit solutia!!! oricum, tot trebuie sa apelez la un avocat aici!
intr adevar! m ati pus putin pe ganduri....putin mai mult !:(( adevarul e ca treaba aceasta este putin delicata, fiind intr o tara straina, unde chiar nu cunosc legislatia!
am incercat pe net sa gasesc pe cineva - avocat de origine romana dar, pana acum n am gasit nimic!
multumesc pentru sugestii, va tin la curent!
buna seara!

transcriptia casatoriei in italia o vom face dupa nunta din romania. acum nu stiu daca la transcriptie putem alege una din
cele 2 variante expuse de d-stra mai sus sau va fi o chestiune automata in sensul ca ne va trece direct la condividerea bunurilor.
oricum, e o chestiune delicata pentru ca as vrea sa fiu acoperita cu investitia in apartamentul de aici.
in situatia in care se poate opta pentru separarea bunurilor, as dori sa stiu daca se poate cu privire la bunurile comune, in ce proportie se impart intre soti(jumatate sau in functie de aport).si iarasi.....ajung la situatia initiala!

va multumesc!
m am informat in mod general pe net cu privire la felul casatoriilor in italia.sunt 2 posibilitati:
uniune(casatorie)legala, unde sotii sunt coproprietari in mod egal asupra bunurilor dobandite dupa casatorie, indiferent de aportul adus de acestia si uniune cu separaea bunurilor, unde sotii isi pot "separa"de la bun inceput atat ceea ce au cat si aportul adus dupa casatorie.acum, casatoria va avea loc in romania!si iarasi o alta...."buba"!
Actul se va incheia cu siguranta in italia, caci aici vom cumpara un imobil.aici era buba!:oops:

va multumesc frumos!
buna ziua!

eu ma voi casatori in romania cu un cetatean italian.dupa casatorie dorim sa ne luam un apartament unde vom contribui cu bani amandoi.mie imi vor da bani parintii mei, bani obtinuti din vanzarea unui imobil.s ar putea ca eu sa cotizez cu o suma mai mare la cumpararea apartamentului in italia.va rog sa mi spuneti ce as putea face pentru a fi acoperita din toate punctele de vedere, mai ales al banilor parintilor mei investiti in apartament dupa casatorie?

va multumesc