avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate dollc3_anny

Activitate dollc3_anny

buna seara ..ma scuzat-ti..am cateva intrebari...daca parintii mei au divortat in vara aceasta..si in urma raman doi copii o fata de 19 si un baiat de 18...care locuies in casa tatalui lasata mostenire de catre parintii lui dupa moarte....mama lucreaza in strainatate..dar ..as vrea sa stiu...tatal ne poate da afara din casa daca acesta asa doreste ?mama poate sta cu cei doi copii in caz ca tatal nu este de acord??fata daca este la o facultate de stat ..tatal este obligat sa-i plateasca pensie alimentara..??si in functie de ce reguli se stabileste cat este pensia alimantara??..multumesc...
Răspuns la discuția dezmostenire..
au fost impreuna la notar cu actul de proprietate..j au platit o suma de bani si acum e pe numele ambilor...

nu a fost nici un testament..bunicii nu au lasat testament..
Răspuns la discuția dezmostenire..
bunicii au murit acum cativa ani..tata mai avea un frate care a muriot si el ceva mai tarziu dupa bunici..deci prprietatea ii revinea in totalitate tatalui daca nu se facea testamentul ...mama nu avea nici un drept asupra casei??acum ca actul de proprietate este pe numele ambilor ..sa inteleg ca are si mama ceva drepturi..tata e cam rau de fel..sever..nu prea vad sa cada de acord cu mama..dar daca mama nu i-ar acorda divortu..??ar fii mai bne..?sau cum??:((
Răspuns la discuția dezmostenire..
asta vara mama a platit o suma destul de mare ca sa faca actul de proprietate pe numele ei si al tatalui..care inainte era pe numele parintilor tatalui meu care au decedat acum cativa ani....dar ar mai fii o problema ..tata vrea sa divorteze de mama ...acum stau si ma gandesc..cine va avea mai mult de suferit..???care ar fii drepturile mamei..cum s-ar face partajul..???#-o
Răspuns la discuția dezmostenire..
rezerva succesoriala..in ce consta mai exact??...adica ..daca tata ..tinand cont ca mama e in viata ar putea vinde casa..sau in ce consta mostenirea fara acordul acesteia???si daca ar vinde..copii..ar ramane pe drumuri sau cum..??:((
Răspuns la discuția dezmostenire..
Citind mai sus nu inteleg de ce tata ameninta..mai exact il ameninta pe fratele meu care face 18 in august ca il dezmosteneste dupa ce acesta este major..pt ca nimeni nu a atentat la viata lui sau sa-l jigneasca..sa inteleg ca dezmostenirea nu ar putea fii facuta..tinand cont de aceste aspecte..nu??
Discuție dezmostenire..
buna ziua..am si eu o intrebare..suntem doi copii la parinti ..un baiat care face in august 18 ani si eu care am 19..as dori sa stiu daca tata ar putea sa ne dezmosteneasca..sau care ar fii motivele legale pt care un parinte ar putea dezmosteneasca copilul..???