avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate oana781979

Activitate oana781979

Răspuns la discuția cadastru fara succesiune
Va multumesc pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns. Din cate am inteles, este vorba de instalatia individuala.
Va multumesc pentru raspuns. Din spusele administratorului, inundatia a venit de la instalatia vecinului de la 3. Vecinul de la 2 s-a apucat insa sa faca petitii pe la primarie ca asociatia nu i-a dat adeverinta sau constatare.
Buna ziua. As avea nevoie de lamuriri pentru urmatiarea situatie.

Avem urmatoarea problema.
Vecinul de la 3 il indunda pe vecinul de la 2.
Vecinul de la 2 nu are asigurare pe casa.
Vecinul de la 2 cere constatare/adeverinta de la asociatia de proprietari ca l-a inundat vecinul de la 3.
Presedintele asociatiei spune ca nu ii poate elibera vecinului de la 2 adeverinta/constatare pe motiv ca nu are asigurare si ar ajunge sa ceara asociatiei sa plateasca costurile reparatiei (zugravit)?

Este posibil asa ceva? Cum ar trebui sa se procedeze in acest caz?

Va multumesc.
Răspuns la discuția cadastru fara succesiune
Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția cadastru fara succesiune
Va multumesc.
As avea o intrebare legata de cadastru. Cadastrarea inseamna ca se inscriu in cartea funciara proprietarii?
Buna ziua. As avea nevoie de cateva lamuriri legate de cadastrul unui teren in extravilan pe care mama si unchiul meu erau proprietari sau mostenitori (in indiviziune) si pentru care primaria a cerut acte ca sa faca cadastrul. Mama mea a decedat anul acesta. Unchiul mi-a comunicat ca cei de la primarie i-au cerut certificatul de deces al mamei si cand l-am intrebat pe numele cui o sa apara proprietatea, mi-a spus ca pe al lui. Noi, mostenitorii mamei mele (tata, fratele meu si cu mine), nu am dezbatut succesiunea. Intrebarea mea este urmatoarea: daca ii dau certificatul de deces unchiului meu, este posibil sa ne trezim ca nu mai avem niciun drept la acel teren? Mentionez ca deocamdata nu stiu sigur daca este vorba de un titlu de proprietate sau un certificat de mostenire pe care il detineau mama si unchiul.
Va multumesc.
Buna seara. As avea o nelamurire si as aprecia daca ar putea cineva de pe acest forum sa ma ajute. Mama mea a murit in primavara acestui an. Am primit recent un telefon de la unchiul meu, fratele mamei, care imi cere o copie dupa certificatul de deces ca sa faca cei de la primaria satului din care era mama cadastrul pentru terenul pe care unchiul il detinea impreuna cu mama. Eu am ramas oarecum nedumerita. Este vorba de un titlu de proprietate pe un teren in care sunt inca in indiviziune (cred ca acesta este termenul pentru situatiile in care nu s-a delimitat ce loturi de pamant ii apartin fiecaruia). Noi, adica tata, fratele meu si cu mine, nu am facut succesiunea. Intrebarea mea este daca pot cere cei de la primarie copie dupa certificatul de deces si daca se poate face cadastrul fara sa avem succesiunea facuta. Mentionez ca pentru terenul respectiv exista un titlu de proprietate comun (cred), detinut de unchi si, pana anul acesta, de mama. Va multumesc.