avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate marrianne

Activitate marrianne

Răspuns la discuția dreptul sotului la mostenire
Eu intrebam de cel de-al doilea sot (actualul) ce drept la mostenire are. Cu primul sot s-a facut partajul, la divort.
Am o intrebare: in cazul in care, dupa divort, sotia se recasatoreste, cel de-al doilea sot poate avea drept la mostenirea sotiei din partea parintilor ei (casa parinteasca si pamantul aferent) ? Dar la apartamentul dobandit in timpul primei casatorii, pe care este coproprietara impreuna cu copilul din prima casatorie. Mentionez ca ambii soti sunt la a doua casatorie, nu au copii impreuna, dar au copii din casniciile anterioare.


Sper ca nu am fost foarte incoerenta. multumesc.
Am primit un raspuns si am stabilit data de incheiere a contractului. Daca imi dadeam demisia, cu cele 30 de zile preaviz tot acolo ajungeam, dar am hotarat sa-mi crut nervii si sa astept pana atunci.

Oricum raspunsurile primite m-au mai lamurit sa vad care-mi sunt optiunile.
Multumesc pentru raspunsuri.

Eu le-am propus o data pentru incheierea activitatii (pana in 15 mai, pentru ca trebuie sa ajung la un nou loc de munca, unde din fericire nu se umbla cu asemenea practici) dar nu imi raspund nimic, indiferent de cate ori am sunat la resurse umane sau am contactat conducerea (seful fiind mai tot timpul "plecat"). Nici sa plec, nici sa fac preavizul...
La urmatorul loc de munca nu voi avea nevoie de decizia de incetare a contractului de munca de aici? Cartea de munca e la mine.
Firma are o imagine foarte serioasa si nici eu nu m-am asteptat la astfel de practici...oricum anunt pentru ocuparea postului meu au dat deja:D
Lucrez de 2 luni la o firma si ma aflu inca in asa zisa perioada de proba, care mi s-a spus la interviu ca va fi de 3 luni. Ideea este ca mi s-a facut contract pe durata determinata pe aceste 3 luni, urmand ca apoi sa fie pe durata nedeterminata. De cateva zile am anuntat ca vreau sa plec prin acordul partilor (art 55. lit b), in scris. Nu am primit nici un raspuns despre data de la care ar trebui sa nu mai vin la servici, desi am intrebat. In contractul meu pe durata determinata e prevazut un preaviz de 30 de zile, dar nu mi s-a spus ca nu se accepta cererea mea si ca va trebui efectuat preavizul. pur si simplu nu mi se spune nimic.

Intrebarea mea este daca pot face o notificare ca doresc incetarea contractului si sa nu mai vin, pentru ca acest contract de 3 luni semnifica de fapt perioada de proba.
pot sa ma trezesc cu alte surprize? ( sa nu primesc decizia de incheiere, sau altceva...) Mentionez ca nu am cartea de munca la aceasta firma.