avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate daniel1975

Activitate daniel1975

Răspuns la discuția accident cu victima
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns...
Răspuns la discuția accident cu victima
Expertiza tehnica nu a putut stabili viteza de deplasare... nu au fost urme de franare brusca (a fost declarata viteza de 30km/h). Pe strada respectiva erau masini parcate stanga/ dreapta. Copilul jucand "v-ati ascunselea", ascuns intre doua masini parcate, a tisnit incercand sa treaca de pe partea dreapta spre stanga. Sotia mea l-a lovit cu partea dreapta (coltul masinii), n-a avut timp sa reactioneze... avem si declaratia martorului in acest sens... intr-un fel "l-a sters" si l-a lovit la piciorul drept si din cazatura, copilul s-a lovit la cap (TCC minor). Nu este vorba de alcoolemie... in fata martorului, sotia mea a fost testata in acest sens. Politia a facut masuratorile si foto de rigoare. In procesul verbal de constatare este stipulat faptul ca, copilul a incercat sa traverseze strada neasigurandu-se... sau ceva de genul acesta... Acum copilul este internat si din spusele mamei (dupa doctori) ar trebui sa stea internat cel putin 7 zile sub supraveghere. Am vorbit cu mama copilului si am reusit sa ne intelegem, nevand pretentii... de fapt, mama copilului (cu o situatie materiala precara) doreste bani pentru ingrijirea copilului in spital... a fost de acord sa dea o declaratie la notar in acest sens. Suma de bani nu stiu s-o apreciez... am luat legatura cu un avocat si calea amiabila este cea mai buna s-o alegem! In cazul in care obtinem aceasta declaratie de la mama copilului, ce trebuie sa facem?

Multumesc.
Răspuns la discuția accident cu victima
LEGALN a scris:

Te inteleg foarte bine pentru ca am trecut prin ceva similar.Trebuie sa stai linistita pentru ca o sa se tin cont de faptul ca acel individ nu avea ce cauta acolo prin urmare stare de pericol a fost creata de victima dar sa nu uiti ca este foarte importanta expertiza si un avocat bun .


Buna ziua,

Sotia mea a fost implicata intr-un accident rutier in urmatoarele conditii: mergand pe o strada printre case (avand max.30Km/h) si cu multe masini parcate langa trotuar, dintre doua masini i-a tisnit in fata masinii un copil incercand sa treaca strada (in fuga). Sotia mea n-a putut evita accidentul intrucat s-a petrecut intr-o fractiune de secunda. Impreuna cu familia copilului am transportat victima la cel mai apropiat spital care avea urgenta (Universitar - Bucuresti). Am anuntat politia, care s-a deplasat la spital si am dat declaratie in prezenta martorilor oculari, procedand la masuratori etc. Din datele furnizate de catre medici, copilul are nevoie de 7 zile de spitalizare deoarece, a fost accidentat la picior (acesta fiind pus in ghips) iar din cazatura, s-a lovit la cap! In urma declaratiei date la Politie fiind si un martor, ne putem gandi la cercetare penala si toate felurile de temeri privind acest lucru...???? La ce trebuie sa ne asteptam?

Multumesc.