avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Activitate vioneica43

Activitate vioneica43

Am cumparat in 2018 un teren in Poiana Brasov in suprafata de 1000 mp , pe care in CF este mentionata o servitute aferenta unor imobile . Pe terenul nostru trece o strada pe lungimea laterala a acestuia ,care duce catre imobilele ptr care exista aceasta servitute de trecere . In PUZ-ul aferent zonei unde se afla terenul se specifica ,ca ptr a putea construi trebuie sa detii in proprietate o suprafata minima de teren de 1000 mp. Am solicitat Primariei BV inainte de perfectarea tranzactiei un Certif de Urbanism . In acesta se specifica ca se poate construi un imobil S+P+E+M in conditiile eliberarii de avize necesare Autoriz de Constructie.
Ulterior dezvoltarii Proiectului de Arhitectura ,la cererea de depusa ptr Avizul de la Directia Circulatie din cadrul Primariei, am primit un raspuns precum ca ptr a putea primi acest aviz ,sunt conditionat de dezmembrarea si donarea catre Primaria Bv a drumului de acces catre imobilele care au servitute pe terenul meu ,acest drum fiind in suprafata de 121 mp. Avand in vedere ca valoarea procentuala conform contracului de V-C ptr acest drum de servitute este mai mare de 20.000 de euro,intrebarea mea ar fi daca ne putem indrepta juridic ptr recuperarea acestei sume, impotriva vanzatorului de la care am cumparat terenul , bazandu-ne pe art. 1707 din Codul Civil .
Multumesc
Discuție ACORD VECIN
BUNA ZIUA,
DETIN UN TEREN DE 1000 DE METRI IN POIANA BRASOV PTR CARE AM OBTINUT UN CERTIFICAT DE URBANISM PTR CONSTRUCTIA UNEI VILE. IN CERTIFICAT SE SPECIFICA LA CERINTE ,PRINTRE ALTELE SI ACORDUL VECINILOR. TERENUL ARE O FORMA TRAPEZOIDALA SI AM REUSIT SA OBTIN ACORDUL A TREI VECINI ,PE LATURILE DE EST ,VEST SI SUD .
PE LATURA NORDICA UNDE EXISTA UN TEREN DE APROXIMATIV 200 DE METRI NU REUSESC SA IDENTIFIC PROPRIETARUL , NU ARE NR TOPO IN CADASTRU SI NICI NU APARE IN VREUN ISTORIC LEGAL CARE SA IMI PERMITA SA IDENTIFIC PROPRIETARUL . NU APARE NICI IN PROPRIETATEA ROMSILVA SI NICI IN PROPRIETATEA PRIMARIEI BRASOV SAU A STATULUI ROMAN . AM PREZENTAT SITUATIA BIROULUI URBANISM DIN CADRUL PRIMARIEI BRASOV ,IAR ACESTIA IMI RASPUND CA NU POT ELIBERA AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE DECAT DUPA OBTINEREA ACORDULUI TUTUROR VECINILOR DE PE CELE 4 LATURI ALE TERENULUI.
INTREBARE : CARE SUNT CAILE LEGALE DE OBTINERE A A.C. , FARA A AVEA ACORDUL TUTUROR CELOR 4 VECINI , UNUL NEREUSIND SA IL IDENTIFIC ???
MULTUMESC PTR RASPUNS