avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea9012

Activitate Andreea9012

Răspuns la discuția Contract de munca
Buna seara . As avea o problema ....patronul a trimis pe altcineva sa semnez acea fisa a postului (nu stiu ce grad are persoana trimisa presupun ca e un asociat ceva de genul ) si binenteles a venit si cu statele de plata pe lunile trecute sa i le semnez eu imi luam salariu care mil spunea el (patronul ) prin dispozitie de plata doar ca acum refuzind sa ii semnez cu data de angajare fisa postului si fluturasele cu data din luna lor au inceput cu amenintari ca am adus prejudiciu si cum justific eu...? Ca daca vor primi o amenda din partea celor de la itm voi suporta eu amenda.. Unde pot face o plingere ? Nu mi se pare normal asa ceva va rog sa ma indrumati sau imi pot da demisia cu art. 81 pt ca patronul nu isi respecta termeni contractuali si anume : protectia muncii care nu mi sa facut , analize medicale nu , program de 8 ore iar eu muncesc 12 , state de plata nu ....si fara sa stau in preaviz ?
Răspuns la discuția Contract de munca
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns in primul rind iar in al doilea rind angajatorul a venit cu fisa postului sa o semnez cu data de angajare , din moment ce nu mi sa dat fisa postului la angajare si nici cind am solicitat iam explicat clar ca nu am cum sa semnez cu data de ex. 5.01.2019 si am pus data de azi 7.09.2019 cu specificatia am primit si semnat azi dupa care sa enervat si a rup foile. E normal atitudinea lui si cu ce am gresit ca nu inteleg
Buna seara.
In urma cu 4 luni am semnat un contract de munca cu un angajator la un program de 8 ore dar eu de 4 luni lucrez cite 12 ore . Nu am vazut si nu mi sa dat nici un stat de plata , protectia muncii nu mi sa facut , analize medicale nici atit .... In urma cu o luna si am facut o cerere prin care solicitam fluturas /stat de plata , pontaj si alte acte pe care nu vrea sa mi le elibereze . La cerere nu mi sa dat numar de inregistrare .
Acum mai nou angajatorul a venit cu un contrat care mie mi se pare foarte suspect adika are o alta data dar aceasi luna ca cel semnat de mine prima oara in acest nou contract nu mai este trecut 8 ore ci 12 ore pe acelasi salariu ....
Intrebarea mea este ... Este normal ca angajatorul sa ma oblige sa semnez acel contract (al 2-lea ) ? Oare nu cumva isi aranjeaza actele in urma unui control itm ?