avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate stroian anca

Activitate stroian anca

Răspuns la discuția partaj la batranete...
va multumesc din suflet si va doresc numai bine!:)
Răspuns la discuția partaj la batranete...
va mai deranjez cu o intrebare.aici unde suntem lucram amandoi.el legal,iar eu la "negru"...e de ajuns in instanta marturia nasilor nostri cum ca eu am lucrat ca si el?sau trebuie sa demonstrez cu hartii legale situatia mea aici,altfel fiind pierduta?
Răspuns la discuția partaj la batranete...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu inteleg la ce va referiti.


ma referam la situatie descrisa de mine in raspunsul anterior.repet:
"
in cazul asta,inainte de casatorie,sau chiar dupa,trebuie sa iti iei masuri serioase de prevedere ca sa nu ramai in strada.ce trist!in cazul asta as vrea sa mai intreb ceva,va rog!eu locuiesc cu sotul meu in alta tara,unde lucram amandoi.el are un apartament in orasul natal din Romania,achizitionat inainte de casatoria noastra, si vrea sa ii faca cateva modificari(cu banii nostri comuni),dupa care sa il vanda.in cazul unui divort,cum as putea demonstra ca lucrarile din apartament au fost facute cu banii comuni?actualmente apartamentul este o ruina.lucrarile nu le va face personal,ci va trimite bani parintilor lui,care se vor ocupa de tot.sa pastram chitantele conform carora am trimis bani parintilor lui?aceste chitante,alaturi de martori,ar fi suficiente pentru demonstrarea apartenentei banilor?sau...ce masuri sa iau,pentru a ma pune la adapost din punct de vedere legal,in cazul unui divort "urat"?adica sa nu trec prin aceeasi situatie ca mama... nu as vrea banii nimanui!numai sa mi se recunoasca si munca mea de-a lungul anilor...se poate face ceva din punct de vedere legalsunt total debusolata...se poate face ceva din punct de vedere legal sau trebuie sa ma resemnez deja ca lucrez pentru el?
mentionez ca lucrez la fel de mult ca si el si castig aproape cat el.
"

multumesc!
Răspuns la discuția partaj la batranete...
Lascoschi,

si referitor la situatia mea ce imi puteti spune?va multumesc!
Răspuns la discuția partaj la batranete...


pai,atunci mama nu are drept la nimic?si salariul ei,mai mare decat al tatalui meu?mama a lucrat pentru tata,iat acum ramane in strada daca el vrea?nu pot sa inteleg...pt ca asa e:apartamentul a fost cumparat in rate inaintea casatoriei cu un an.iar ratelele s-au intins pe muuulti ani.si platite din doua salarii...asta nu mi se pare corect.inseamna ca in cazul asta nu exista dreptate...

si in cazul asta,inainte de casatorie,sau chiar dupa,trebuie sa iti iei masuri serioase de prevedere ca sa nu ramai in strada.ce trist!in cazul asta as vrea sa mai intreb ceva,va rog!eu locuiesc cu sotul meu in alta tara,unde lucram amandoi.el are un apartament in orasul natal din Romania,achizitionat inainte de casatoria noastra, si vrea sa ii faca cateva modificari(cu banii nostri comuni),dupa care sa il vanda.in cazul unui divort,cum as putea demonstra ca lucrarile din apartament au fost facute cu banii comuni?actualmente apartamentul este o ruina.lucrarile nu le va face personal,ci va trimite bani parintilor lui,care se vor ocupa de tot.sa pastram chitantele conform carora am trimis bani parintilor lui?aceste chitante,alaturi de martori,ar fi suficiente pentru demonstrarea apartenentei banilor?sau...ce masuri sa iau,pentru a ma pune la adapost din punct de vedere legal,in cazul unui divort "urat"?adica sa nu trec prin aceeasi situatie ca mama... nu as vrea banii nimanui!numai sa mi se recunoasca si munca mea de-a lungul anilor...se poate face ceva din punct de vedere legalsunt total debusolata...se poate face ceva din punct de vedere legal sau trebuie sa ma resemnez deja ca lucrez pentru el?
mentionez ca lucrez la fel de mult ca si el si castig aproape cat el.
Răspuns la discuția partaj la batranete...


stiu ca aveti dreptate,insa mi se pare revoltator,din moment ce aproape intreaga suma a afost achitata de amandoi,nu doar de unul...insa la lucrurile mele(carti,poze etc) ramase acasa(momentan nu mai locuiesc cu ei) as avea dreptul sa mi le iau daca el nu ar vrea?
Răspuns la discuția partaj la batranete...
am inteles!deci mama e condamnata sa traiasca in nesiguranta pentru tot restul vietii ei,pentru ca nu vrea sa divorteze.as mai avea o intrebare:daca,Doamne fereste,s-ar intampla ceva cu mama,eu as avea dreptul sa deschid succesiune asuprea apartamentului?pentru ca nici eu nu ma inteleg prea grozav cu tata.sau partea achitata de mama ar ramane in totalitate tatalui meu?
Răspuns la discuția partaj la batranete...
ciobasanda a scris:

Buna ziua! Teoretic nu ar putea sa instraineze apartamentul, dar mama ta trebuie sa faca dovada ca acel imobil a fost achizitionat in rate, ca a contribuit si ea la plata acelor rate, etc.

si cum se pot demonstra toate aceste lucruri?cu martori?intr-o casnicie e clar ca banii se cheltuiesc la comun...cu ce poti demonstra ca asa e?
Răspuns la discuția partaj la batranete...
si mama are drept la valorea cotizata in timpul casatoriei?poate face acest lucru fara stirea mamei sau e obligat sa o anunte?
Buna ziua!Vin aici pentru a afla o parere asupra situatiei in care se afla mama mea.Adica:nu se mai intelege deloc cu tatatl meu,iar acesta o ameninta ca va instraina apartamentul in care locuiesc.Acest apartament l-a cumparat inainte cu un an de casatoria lor,insa in rate pe multi ani,achitand in acel moment un avans.Insa la un an de la achizitionarea acestui apartament,tata s-a casatorit legal cu mama,iar plata ratelor s-a efectuat,bineinteles de catre amandoi.Intrebarea mea este daca tata ar putea insraina apartamentul fara consimtamantul mamei,cei doi nefiind divortati.Mama are vreun drept asupra apartamentului,in perioada cotizata impreuna?In caz de divort,pentru ca o ameninta si cu divortul,cum se va face partajul?Va multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra.