Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj la batranete...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj la batranete...

Buna ziua!Vin aici pentru a afla o parere asupra situatiei in care se afla mama mea.Adica:nu se mai intelege deloc cu tatatl meu,iar acesta o ameninta ca va instraina apartamentul in care locuiesc.Acest apartament l-a cumparat inainte cu un an de casatoria lor,insa in rate pe multi ani,achitand in acel moment un avans.Insa la un an de la achizitionarea acestui apartament,tata s-a casatorit legal cu mama,iar plata ratelor s-a efectuat,bineinteles de catre amandoi.Intrebarea mea este daca tata ar putea insraina apartamentul fara consimtamantul mamei,cei doi nefiind divortati.Mama are vreun drept asupra apartamentului,in perioada cotizata impreuna?In caz de divort,pentru ca o ameninta si cu divortul,cum se va face partajul?Va multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra.

stroian anca, utilizator
Buna ziua! Teoretic nu ar putea sa instraineze apartamentul, dar mama ta trebuie sa faca dovada ca acel imobil a fost achizitionat in rate, ca a contribuit si ea la plata acelor rate, etc.
Trebuie dovedita masura in care a participat mama dvs. la achitarea apartamentului. Partajul dupa cum se stie poate fi voluntar sau judecatoresc. Daca nu mai exista o alta locuinta va fi mai dificil, pot acea amandoi cate o camera si acces comun la celelalte incaprei, sau se poate atribui unuia dintre soti, acesta urmand sa plateasca o sulta, depinde, in functie de ceea ce se cere.
stroian anca a scris:

Buna ziua!Vin aici pentru a afla o parere asupra situatiei in care se afla mama mea.Adica:nu se mai intelege deloc cu tatatl meu,iar acesta o ameninta ca va instraina apartamentul in care locuim.Acest apartament l-a cumparat inainte cu un an de casatoria lor,insa in rate pe multi ani,achitand in acel moment un avans.Insa la un an de la achizitionarea acestui apartament,tata s-a casatorit legal cu mama,iar plata ratelor s-a efectuat,bineinteles de catre amandoi.Intrebarea mea este daca tata ar putea insraina apartamentul fara consimtamantul mamei,cei doi nefiind divortati.Mama are vreun drept asupra apartamentului,in perioada cotizata impreuna?In caz de divort,pentru ca o ameninta si cu divortul,cum se va face partajul?Va multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra.

Poate instraina apartamentul tatal dvs.
Ar trebui sa deschida mama un proces daca vrea sa il impiedice sa vanda.

avocat Claudiu Lascoschi
si mama are drept la valorea cotizata in timpul casatoriei?poate face acest lucru fara stirea mamei sau e obligat sa o anunte?
ciobasanda a scris:

Buna ziua! Teoretic nu ar putea sa instraineze apartamentul, dar mama ta trebuie sa faca dovada ca acel imobil a fost achizitionat in rate, ca a contribuit si ea la plata acelor rate, etc.

si cum se pot demonstra toate aceste lucruri?cu martori?intr-o casnicie e clar ca banii se cheltuiesc la comun...cu ce poti demonstra ca asa e?