Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dupa 5 ani de la divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dupa 5 ani de la divort

Inainte cu 5 zile de casatorie mama mea mi a facut procura notarial precum pot sa vand in numele ei apartamentu proprietate care l avea, eu fiind unicul fiu.in luna februarie a anul ui 2002 m am casatorit . In mai 2002 am vandut apartamentul proprietate al mamei , pentru care aveam eu procura la notariat unei persoane si l am cumparat acela de la acceasi persoana , cu acceasi suma ,la acelasi notar, ca fiind bun propriu.banii provin din vinderea apartamentului mamei.detin un acord scris cu mama mea , acord intre mine si ea (scris la mana),precum imi imprumuta acea suma si ii voi inapoi banii proveniti din vanzarea apartamentului ,la cursul valutar ,cand voi avea posibilitatea .. conditia acordului fiind ca atunci cand aceasta se va afla la batranete sa ingrijesc de ea .sotia stia evident de acest lucru si nu a cerut nici un drept atunci , fapt pe care l pot dovedi cu martori. este adevarat faptul ca am cumparat apartamentul cu buletinul vechi(unde aparea necasatorit) dar asta nu cu rea intentie. eram in graba sa rezolv trebuirile , nu aveam timp sa ma ocup de actele de schimb deoarece atunci noi locuiam in in alta tara , eu lucram acolo si eram im Romania numai penttru o scurta perioada.
in anul 2004 am divortat din cauza,, dificultatilor materiale,,s a facut partajul , amandoi am fost de acord ca nu avem bunuri comune de impartit. ea stiind ca acest imobil este in numele meu nu a cerut nici un drept atunci.
in anul 2007 am instrainat imobilul . acuma in 2009 fosta sotie revendica drepturile ei din urma vanzarii apartamentului .
Intrebarea mea este care sant sansele ei impotriva mea.Va multumesc anticipat!

Presupun -(din experiente similare) nicio sansa.Dupa partajul de la divort, fiecare dispune de bunurile partajateSa asteptam si confirmarea unui avocat
nucu$, utilizator
vasilepop a scris:

Inainte cu 5 zile de casatorie mama mea mi a facut procura notarial precum pot sa vand in numele ei apartamentu proprietate care l avea, eu fiind unicul fiu.in luna februarie a anul ui 2002 m am casatorit . In mai 2002 am vandut apartamentul proprietate al mamei , pentru care aveam eu procura la notariat unei persoane si l am cumparat acela de la acceasi persoana , cu acceasi suma ,la acelasi notar, ca fiind bun propriu.banii provin din vinderea apartamentului mamei.detin un acord scris cu mama mea , acord intre mine si ea (scris la mana),precum imi imprumuta acea suma si ii voi inapoi banii proveniti din vanzarea apartamentului ,la cursul valutar ,cand voi avea posibilitatea .. conditia acordului fiind ca atunci cand aceasta se va afla la batranete sa ingrijesc de ea .sotia stia evident de acest lucru si nu a cerut nici un drept atunci , fapt pe care l pot dovedi cu martori. este adevarat faptul ca am cumparat apartamentul cu buletinul vechi(unde aparea necasatorit) dar asta nu cu rea intentie. eram in graba sa rezolv trebuirile , nu aveam timp sa ma ocup de actele de schimb deoarece atunci noi locuiam in in alta tara , eu lucram acolo si eram im Romania numai penttru o scurta perioada.
in anul 2004 am divortat din cauza,, dificultatilor materiale,,s a facut partajul , amandoi am fost de acord ca nu avem bunuri comune de impartit. ea stiind ca acest imobil este in numele meu nu a cerut nici un drept atunci.
in anul 2007 am instrainat imobilul . acuma in 2009 fosta sotie revendica drepturile ei din urma vanzarii apartamentului .
Intrebarea mea este care sant sansele ei impotriva mea.Va multumesc anticipat!

Efectiv cand a fost vandut apartamentul mamei: inainte de casatorie(acele 5 zile!) sau dupa incheierea casatoriei? In fapt, ati vandut o proprietate a mamei fiind mandatat pentru acest lucru printr-o procura emisa de un notar public. Ati rascumparat apartamentul dupa ce ati incheiat casatoria, ceea ce presupune ca era un bun comun dobandit in timpul casatoriei. In aceste conditii fosta sotie este indreptatita sa solicite partajarea acelui imobil sau valoarea rezultata dupa vanzare, evident jumatate!
cand s-a facut partajul de ce nu a cerut atunci ca stia bine ca e numai al meu si nu bun comun am martori care dovedesc acest lucru.
vasilepop a scris:

cand s-a facut partajul de ce nu a cerut atunci ca stia bine ca e numai al meu si nu bun comun am martori care dovedesc acest lucru.
In cazul de fata, nu stiu cum ar putea sa va ajute martorii dar daca fosta sotie va formula o actiune in instanta pe aceasta tema doar acolo urmeazxa sa convingeti de ceea ce sustineti aici. Din ceea ce ati istorisit reiese ca imobilul dobandit a fost in timpul casatoriei. In rest, urmeaza ca instanta sa stabileasca adevarul daca se va ajunge pana acolo.
Odata cu divortul s-a facut si partajul? Scrie in aceea hoatrare ca nu aveti bunuri comune care sa fie partajate?
Oricum, puteti dovedi ca suma cu care ati acchizitionat apartamentul era a dumneavoastra si prin urmare apartamentul este un bun propriu, dar pentru asta aveti nevoie de un avocat.....singur e cam greu sa va descurcati.