avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate AidaMo

Activitate AidaMo

Buna ziua. Multumesc mult pt raspuns. Deci nu avea voie sa ma filmeze si sa inregistreze conversatia, cu atat mai mult sa o transmita altor persoane, correct?
Buna seara. Am avut o altercatie neviolenta cu receptionera de la hotel pe fulul in care am cerut sa mi se emita factura (o factura pt tot, cazare si masa). Acum sunt hartuit si amenintat de directorul hotelului cu trimiterea filmarilor cu discutia, sunt acuzat ca am instigat la evaziue fiscala, cum ca TVA-urile sunt diferite pt tipurile de serviciu, si ca va contacta firma la care sunt angajat daca nu imi retrag evaluarea negativa data hotelului. Habar nu am de TVA, eu locuiesc de 20 de ani in afara tarii...pt mine, o singura factura facea doar mai usor decontul, adica doar o hartie in loc de doua, atat. As dori sa stiu daca avea voie sa ma filmeze? Eram in afara orelor de munca, dar este vorba de imagine mea. Va multumesc.
Multumesc mult.
Va voi trimite o copie a contractului pe privat si eventual mai multe detalii.
Va multumesc.
Cu stima,
AidaM
Pai nu sunt in tara, deja am plecat. Imi puteti cumva recomanda un avocat sau va pot cumva trimite o copie a actului?
Cu Stima, AidaM
Acum 10 ani parintii mei mi-au facut contract vanzare-cumparare cu clauza de renta viagera. Timp de 10 ani am trimis 100E in fiecare luna in contul parintilor. Tata isi imaginase insa ca banii mei castigati vor fi la cheremul lui DACA imi va face actul. EU fiind plecata in Belgia (intai la doctorat, apoi ramanand la munca) isi imagina ca voi trimite bani castigati sa faca ce vrea el cu ei, nu stiu ce palat in curte, ca sa vada vecinii ca are fata in afara. Cum a vazut ca asta nu se intampla a inceput sa imi faca viata un calvar si sa ma ameninte mereu ca imi doboara actul. EU vin foarte rar in tara. Cand am investit in casa, eu am dat banii el a facut cum a vrut...am vrut gard negru, am platit, el l-a facut maro, ca e casa lui, ca EU nu am nici un drept. Acum 2 ani m-am imbolnavit de cancer. Fiind in terapie, am convenit cu mama si tata sa nu mai trimit bani pana imi revin, sa ma fac bine. Acum, lucrurile incepand sa se linisteasca cu mine din punt de vedere al sanatatii, hotarasem ca banii care ar fi trebuie sa ii trimit pt cei aproape 2 ani, ii voi trimite sa schimbe acoperisul si nu stiu ce sa mai faca...intelegerea cu el, cu tata...chiar hotarasem sa trimitem mai mult decat trebuia, in jur de 6500 desi ii datorez mult mai putin, in jur de 2000E daca nu consider nici un ban cheltuit cu ei sau dati alfel. Anul trecut, desi bolnava, am cheltuit insa cu tata pt ca l-am adus in Belgia pt o operatie pe inima, schimbare valva mitrala...adica desi nu i-am trimis banii, a fost de nenumarate ori la mine, cand el cand mama, stand luni bune la mine, fara a cheltui vreun ban de la ei, am avut grija de el, de mama. Acum, l-am prins ca o insala pe mama, i-am zis, ne-am certat, i-am zis mamei, sotulyi amantei si ca sa se razbune ca i-am luat apararea mamei vrea sa imi doboare actul. Mama fusese 2 luni la mine iar el a tocat toti banii, inclusiv pensia mamei cu amanta. Mama urmeaza iar sa vina la mine in Octombrie sa rqmana pana la sfarsitul anului. El a fost in primavara pt o luna jumate pt analize si control dupa operatie. Cum spuneam, am grija de ei. Mi-a zis ca merge la judecator si ca nu mai am voie sa intru in curtea lui. Vreau sa stiu DACA poate dobora actul...mentionez ca mama stie tot si nu il sustine, am martori pt tot ce se intampla, am chitante pt banii dati, Ce trebuie sa fac? Am cheltuit pana acum peste 20000E cu ei pt nimic, nici macar respect. Nu am vrut neaparat casa, acum spune ca l-am santajat, desi a fost hotararea lor pt ca si inainte de act, intotdeauna, eu am avut grija de ei. Ce se intampla cu banii care i-am dat DACA imi doboara actul? Raman fara nimic? Ce sa fac? Va multumesc pt sfat!