avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate gaya

Activitate gaya

Discuție act aditional
Buna ziua

Problema mea este foarte asemanatoare cu cea a lui andrei 2105 (www.avocatnet.ro/content/for... .

Iata situatia mea:
Am semnat un act aditional (dar nu am copie dupa el .. greseala mea), in care este stipulata perioada de 2 ani in care sunt obligata sa raman in firma, si o suma de 7000 de euro pe care trebuie sa o platesc in caz ca vreau sa plec inainte de termen. Termenii trecuti in actul aditional:
- perioada obligatorie de 2 ani
- suma de 7000 de euro in cazul in care vreau sa plec
- obiectul cursului de formare profesionala

Nu mai tin minte daca era trecuta data finalizarii cursului ..

Lucruri care cred eu ca trebuiau sa fie trecute dar nu sunt:
- ceva drepturi pentru mine (diploma la terminare, re-negocierea salariului)
- cine urma sa tina cursul (profesor .... )

Mi se promisese ca, cursul urma sa dureze 3 luni, dar el a inceput in octombrie si nu s-a terminat nici macar acum .. Asta datorita faptului ca profesorul de curs este patronul firmei, si a tinut ore de curs cand a avut el chef. Tot din acest motiv (faptul ca patronul = profesorul) banuiesc ca nu are cum sa dovedeasca costurile cursului (practic nu a dat nici un ban pt mine)
Cursul a fost tinut in medie 2 ore pe saptamana (deci nu cred ca se respecta situatia cu "minim 25% din programul zilnic de munca"), si am dovezi (martori) pentru asta. Totodata, el s-a tinut dupa program de multe ori. Nu am fost scos din serviciu, si am dovezi (martori) si pentru asta.

Sunt curioasa daca chiar sunt obligata sa raman cei 2 ani in firma, si cand incepe sa decurga aceasta perioada, avand in vedere faptul ca cursul nu este inca terminat.

Va multumesc