avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1917 soluții astăzi
Forum Activitate MadalinaLipciuc

Activitate MadalinaLipciuc

Buna ziua.a reusit cineva sa rezolve problema cu certificatul copilului de nastere?
Sa va spun povestea mea..
Pe 25 apr 2019 am facut starea civila in Anglia.pe 8 mai am facut programare la consulat pt certificatul de casatorie romanesc.am fost programata pe 19 aug (dupa mai bine de 3 luni).. pe 25 mai s-a nascut fetita mea..la inceputl lunii iunie am avut programare pt certificatul de nastere englezesc. Doamna de la primarie m-a sfatuit inainte de a face certificatul sa sun la ambasada sa intreb ce nu trebuie sa imi puna mie ca mama odata ce nu aveam actele schimbate (nu puteam schimba odata ce nu aveam certificatul de casatorie romanesc).. am sunat la ambasada si am intrebat ce nume trebuie sa imi pun eu ca mama.pentru ca sunt casatorita dar nu mi-ai schimbat actele.i-am explicat ca doamna de la primarie mi-a spus ca ea poate sa imi treaca ce nume vreau eu.doar sa vorbesc la ambasada pentru ca foarte multa lume a avut probleme.doamna de la ambasada mi-a spus sa trebuie sa imi trec numele din cartea de identitate.pentru ca nu pot merge sa fac certificatul copilului romanesc daca eu in C.I am un nume si pe certificatul copilului scrie alt nume..zis si facut.am facut alta programare pentru inscriere certificat.i-am spus doamnei sa imi puna numele din cartea de identitate pentru ca asa mi s-a spus..dupa 3 luni,cand am mers sa schimb certificatul de casatorie doamna de la consulat m-a vazut cu copilul si m-a intrebat ce nume am trecut eu ca mama in certificatul copilului..cand i-am spus mi s-a zis ca de fapt nu e corect..ca eu trebuie sa merg la primarie sa rectific actul..urmatoarea zi am sunat din nou la ambasada..doamna de acolo mi-a explicat ca trebuie sa imi schimb cartea de identitate si sa rectofic certificatul copilului pentru ca altfel nu ii pot face certificat romanesc..mi-am luat de urgenta bilet de avion.am mers in tara sa imi schimb CI,am lasat copil de 3 luni in anglia ca sa merg sa imi schimb actele si cand m-am intors am mers la primarie sa rectifice certificatul..din nou probleme..certificatul nu il poate rectifica pentru ca noi am fost deacord si am semnat ca totul era corect in momentul in care am facut certificatul.. ar fi o cale..sa platesc 90£.. se face un fel de proces..pe care cu siguranta nu il pot castiga pentru ca trebuie sa dovedesc ca in momentul in care am facut certificatul copilului eram cu numele sotului.iar certificatul de casatorie nu este dovada..am trimis email consulatului..mi s-a raspuns ca trebuie sa cer in scris refuzul primariei..am fost iar la primarie..doamnele de acolo mi-au spus ca ele nu imi pot da asa ceva.ele nu ma refuza sa imi schimbe.ele nu pot schimba pentru ca eu nu pot dovedi ca eram pe numele sotului..
Imi poate raspunde cineva?.. cum ati procedat ?
Cel mai ciuda mi-e ca noi am vrut de la inceput sa ma trec cu numele de dupa casatorie dar daca doamna de la ambasada mi-a spus ca trebuie numele din actul de identitate asa am facut..
Multumesc ca mi-ati citit povestea si astept un raspuns