avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Activitate dennda

Activitate dennda

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, din pacate l-am inchiriat unei cunostinte, cu o valoare a chiriei mult sub valoarea pietei, mai mult ca sa stea cineva in apartament si sa aiba grija de el dar si sa o ajut si pe ea. Intr-adevar am invatat ca nu trebuie sa ai incredere in nimeni.... Am fotografii facute inainte si dupa ce s-a mutat, am fost cu chiriasa si cu un martor la predarea cheilor, unde a recunoscut toate pagubele si unde a incercat sa repare din ele (sters urme de ruj de pe oglida). Mi-a dat in scris ca imi va plati daunele si restul la intretinere iar acum a disparut.
Buna ziua, am un apartament in Bucuresti pe care l-am inchiriat unei cunostinte pentru ca am plecat din tara. Cand m-am intors am observat ca nu numai chiriasul nu a platit intretinerea si facturile un an de zile, dar a si distrus complet apartmanetul, care fusese renovat cand s-a mutat. A ars salteaua cu tigara, a rupt dulapul, a zgariat parchetul, a spart gresia, aragazul si masina de spalat nu mai pot fi folosite, pana si intrerupatoarele, care erau albe, acum sunt negre de jeg. Am reusit greu sa o fac sa plateasca intretinerea, dar inca mai are doua luni, plus pagubele pe care le-a facut in casa, plus curatenia (care trebuie facuta industrial pentru ca nu cred ca ea a facut vreodata curat intr-un an de zile). Ce drepturi am si cum pot sa o fac sa plateasca ceea ce imi datoreaza? Desi initial a acceptat sa plateasca in rate, acum m-a blocat si nu mai pot lua legatura cu ea. Se poate face denunt la politie pentru distrugerea proprietatii? Eu nu mai locuiesc in Romania de 7 ani.