avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Activitate dan gina

Activitate dan gina

Răspuns la discuția accident masina si pieton
Accidentul s-a produs in Bucuresti chiar in centru, in spatele magazinului Eva, iar pietonul este fiul meu care are acum 19 ani, vreo 42 kg, iar strada este cu sens unic care vine dintr-o curba. Pe ambele trotuare sunt masini parcate, nu ai cum sa mergi pe trotuar ci numai prin spatele masinilor parcate . Am vazut schita din dosarul politiei din care rezulta ca fiul meu a depasit deja axa drumului. Din cate am citit in Codul rutier conducatorul auto poate claxona de la o distanta de cel putin 25 m fata de cel care i se adreseaza. Spun aceasta pentru ca el (copilul) dupa ce a auzit claxonul s-a speriat si a vrut sa se intoarca inapoi deoarece in fata lui erau numai masini parcate si si-a dat seama ca nu are unde sa se duca. De altfel cu el mai erau inca 2 copii (tot majori), politia nu stie decat de unul, care si ei s-au speriat, dar au reactionat altfel, nu s-au intors din drum. Copilul s-a trezit aruncat dupa trecerea de pietoni, ceea ce ar rezulta dupa calculele mele ca ar fi fost aruncat cam 9 m (adica 4,5 metri inainte de trecerea de pietoni + 4 m trecerea de pietoni), ceea ce nu cred ca soferul nu avea viteza asa cum a declarat politiei. Cei de la asigurari mi-au trimis o copie de pe o adresa pe care a primit-o soferul la fata locului pentru a merge cu ea la reparat masina, iar acolo scrie un pieton s-a angajat in traversare prin loc nepermis si cred ca de aici au dedus ei culpa exclusiva, fara sa mai faca cerceteri sau macar sa obtina de la politie vreun act constatator de la locul accidentului. Mie greu sa cred ca toata lumea trece o strada mica cum este aceasta, chiar pe marcajul pietonal. Cu toate datele pe care le detin sa vedem ce vor mai spune cei de la asigurari. M-ar interesa ce ar putea face asigurarile avand in vedere ca fiul meu are 19 ani dar este inca elev la liceu la zi si nu are venituri.
Răspuns la discuția accident masina si pieton
Voi consulta si un avocat zilele aceste. Voi reveni cu detalii poate miercuri dupa ce vin de la firma de asigurari. Va multumesc pentru informatii.
Răspuns la discuția accident masina si pieton
conform proc.verbal masina a avut parbrizul fisurat pentru ca am dat cu capul in ea, si capota usor infundata, iar pe factura de la asigurari scrie mult mai multe, printre care si bara masinii si , vopsire capota, cu toate ca la "usor infundata" se poate indrepta fara vopsire. Mentionez ca masina este Volsvagen Pasat nou. Este adevat ca eram inate de trecerea de pietoni dar m-a aruncat 9 metri, m-am trezit dupa trecerea de pietoni. El a declarat la politie ca m-a vazut si m-a claxonat, iar conform codului rutier claxonarea pentru atentionare se face de la 25 metri fata de persoana careia i se adreseaza. Ori el m-a claxonat in scurt, eu m-am speriat si am dat inapoi, moment in care m-a acrosat si m-a dus pe botul masinii 9 metri. Eu ma aflam la 2,5 m de trotuarul pe care trebuia sa ajung. Pe latura penala nu se mai poate face nimic. Iar pe civil nu se poate stabili culpa din moment ce nu s-a facut in penal. In procesul verbal politia nu a stabilit nici o vinovatie. Firma de asigurari ma scoate datoare cu 31 milioane lei vechi. Ce mai pot face, avand in vedere ca miercuri ma duc la o convocare la conciliere la firma de asigurari.
eu pieton am travsersat pe langa trecerea de pietoni, de fapt la 5,80 inainte de trece, a venit o masina in curba, m-a lovit usor, organul constatator nu a stabilit nici o culpa intrucat nu am facut plangere impotriva celui care m-a lovit. Acum cei de la asigurari, caci masina avea CASCO, ma pun pe mine sa platesc reparatia masinii pentru ca, zic ei, a fost culpa mea exclusiva, cu toate ca nu s-a stabilit de catre organul judiciar aceasta. Daca cei de la asigurari ma dau in judecata, valoarea aceasta creste pana la finalizarea procesului si daca se mai poate stabili culpa, dar in proces civil, caci pe penal nu se mai poate stabili odata incheiat dosarul cu neinceperea urmaririi penale.