avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1840 soluții astăzi
Forum Activitate Liv ganea

Activitate Liv ganea

Mulțumesc frumos

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sa deschidă urgent proces daca are dovezi ca face studii superioare.
Fata trebuie sa deschidă procesul.

Buna ziua
Sunt divortata de 7 ani si fata noastra a implibit anul acesta in noiembrie 18 ani. Tatal a fost obligat prin hotarare judecatoreasca la plata pensiei alimentare, pana la majorat,desi ultimele 2 luni nu a mai platit.
As dori sa stiu daca pensia poate fi prelungita pe timpul studiilor si care sunt procedurile pe care trebuie sa le urmez in acest sens? De asemenea,ce tfebuie sa fac pentru a obtine banii din urma? Ultima oara a trimis bani, prin posta, in septembrie.
Multumesc frumos pentru un eventual raspuns
Răspuns la discuția Brut sau net


Carp Mircea a scris:

La acest moment(noiembrie 2019) pensia bruta este 6890, iar cea neta 6401 lei.
Daca nu ti primit diferentele pana la acest moment, atunci in decembrie aveti de primit in total suma de 21.661 lei in care intra restantele + pensia.

Multumim frumos pentru lamuriri,sanatate!
Răspuns la discuția Brut sau net


Carp Mircea a scris:

Punctajul mediu anual din decizie(4,34440)nu are legatura cu pensia de 5992 lei
Este in primul rand mai mic decat cel de pe cupon.
Acestei pensii ii corespunde un punctaj mediu anual de 5,44727

Pe decizia privind recalcularea punctajul mediu anual este 5,44658 imi puteti spune cat trebuie sa ia lunar net si cat din urma?
Răspuns la discuția Brut sau net


Carp Mircea a scris:

Se intelege ca este vorba despre o recalculare in baza legii 221/2018.
Daca imi dati punctajele madii anuale de pe cupon si de pe decizie cu toate cifrele de dupa virgula va voi spune ceea ce are de primit.

Cupon: 4,39497 si decizie: 4,34440
Răspuns la discuția Brut sau net
Aceasta a fost o recalculare, de asemenea scrie ca plata drepturilor se va face incepand cu 1 oct 2018. Asta ce inseamna? Ca tatal meu va primi si ceva din urma?

Carp Mircea a scris:

Pe decizie apare doar pensia bruta.


Discuție Brut sau net
Buna ziua in decizia de pensionare scrie pensie asigurari sociale 5992 lei total drepturi 5992 lei . Intrebarea mea este aceasta suma este brut sau net?