avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate alexu

Activitate alexu

va multumesc pentru raspuns dar totusi aveti dreptate trebuie sa dau mai multe detalii pentru a fi inteles.deci..mama s-a casatorit cu tata iar propietatea a fost un bun comun al lor,adica mama a fost copropietar in vechiul contract.la divortul parintilor mama a cerut doar desfacera casatoriei si copii .tata a refacut contractul de propietate si nu stim daca mama mai figureaza in contract.noi am stat cu gazda in tot acest timp.nu avem acces la acest apartament si vreau sa stiu daca nu are cheie de la casa, are totusi dreptul mama de a locui fara probleme#-o?daca intra in apartament fara sa intrebe pe nimeni ce se intampla ?nestiind daca mai este in contract sau nu daca ii trebuie o formalitate legala sau nu sau daca trebuie sa demonstreze si cum .va multumim eu ,sora si mama
am 19 ani.parintii sunt divortati si in urma divortului apartamentul a ramas tatalui.el in urma casatoriei cu alta persoana a plecat in italia iar apartamentul a ramas nelocuit.as vrea sa stiu daca exista posibilitatea de a locui legal in acest apartament sau de a intra in posesia lui deoarece momentan eu sora si mama locuim cu chirie.mentionez ca la divortul parintilor mei nu s-a facut un partaj deoarece mama la momentul respectiv a cerut doar desfacerea casatoriei si copii.