avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate Nothingbutthetruth

Activitate Nothingbutthetruth

Răspuns la discuția Plângere
Dar mai o întrebare aveam, dacă știți cumva va rog, in cat timp pot primii maxim vreo înștiințare daca chiar se face ceva impotriva mea ? E un timp limită din momentul unei plangeri pana cand acuzatul poate primii ceva legat de plangere ? Cum spuneam, a trecut un an de zile, timp in care nu am primit nimic, mai e posibil ? Cat despre ceea ce ati spus, nu cred ca din cauza aia a facut persoana plangere direct la parchet, ci ca sa fie sigura ca e luata in seama, ca poate daca facea la politie nu ar fi fost luata in seama (zic si eu, la ce s-o fii gandit) plus ca au cunostiinte in domeniul ăla, chiar din familie lucrând in poliție.
Discuție Plângere
Dacă ți s-a făcut o plângere direct la parchet de exemplu, dar nu ai fost înștiințat de organele abilitate, ci doar persoana acuzatoare te-a înștiințat cu privire le asta, în cât timp e posibil să primești o înștiințare în această privință de la organele abilitate, dacă chiar e adevărat ? De exemplu, x mi-a spus ca mi-a făcut plângere, eu nu știu dacă e adevărat sau nu, cât nici daca procurorul a luat pe x în seamă, prin urmare în cât timp mă pot aștepta să se întâmple ceva, în caz ca x a fost luat în seamă ? A trecut un an de atunci, e posibil ca un caz să fie pe rol și sa treaca un an de zile, timp in care tu sa nu primesti nimic ? Timp in care sa nu fi înștiințat decât practic "amenintat" de persoana respectivă ca "dosarul e pe rol" si etc. ? Nu e un timp anume de rezolvare a unui caz ? In cazul trecerii unui an de zile de la faza respectiva, a amenintarii primite de la x, ma mai pot astepta sa fiu chemat sa dau vreo declaratie, sa fiu acuzat de ceva ? Sau faptul ca a trecut atata timp denota fie ca nu e adevarata existenta unui "dosar pe rol", fie ca procurorul respectiv a clasat cazul din lipsa de motive consistente ?