avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Activitate celina.savin

Activitate celina.savin

Buna ziua,

Am semnat un antecontract acum 8 luni cu un dezvoltator imobiliar si am virat un avans de 10000 euro. Din pacate la momentul finalizarii, banca mentionata in antecontract nu a aprobat creditul si nici alte doua banci la care am incercat sa luam credit.
Termnul de finalizare a constructiei a fost 31.05.2019 si este mentionat ca in cazul in care banca nu aproba creditul, vanzatorul este obligat sa restituie avansul(nu se mentioneaza o data) precum si faptul ca in termen de 15 zile calendaistice acesta sa invite cumparatorul sa rezolutioneze antecontractul.
Dezvoltatorul nu ne-a chemat sa reziliem antecontractul si a refuzat sa ne ofere un termen de recuperare a avansului.
Ce masuri legale exista pentru a putea recupera avansul si daca exista vreo masura prin care i-as putea constrange sa returneze avansul?
Mentionez ca antecontractul nu l-am inregistrat in cartea funciara si nu stiu daca mai am aceasta posibilitatea avand in vedere ca antecontractul a fost semnat in octombrie 2019 si ca in urma rezolutionarii eu sunt obligata sa solicit radierea din cartea funciara. ( rezolutiunea nu a avut loc deoarece vanzatorul nu a dorit acest lucru).

Multumesc.