avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1966 soluții astăzi
Forum Activitate CrisCristian

Activitate CrisCristian

Răspuns la discuția Vechime in specialitate
Multumesc frumos pentru sfaturi!
Răspuns la discuția Vechime in specialitate
Multumesc pentru raspuns.
In conformitate cu prevederile legale, poate participa orice persoana care indeplineste conditiile. Faptul ca, ai mai detinut, sau nu, o functie de conducere, nu reprezinta unul dintre criteriile de eligibilitate.
Problema se pare ca, este aplicarea in timp a noilor reglementari.
M-am adresat din nou ANFP pentru precizari.
Răspuns la discuția Vechime in specialitate
Consilier in grad asistent.
Răspuns la discuția Vechime in specialitate
ANFP-ul spune ca nu. Ma puteti ajuta cu argumente juridice?
Răspuns la discuția Vechime in specialitate
Corect. In consecinta, daca intre ani 2013-2018 am lucrat cu contract de munca cu timp partial iar din 2018 pana in prezent am un raport de serviciu in aceeasi specialitate, intrunesc conditiile de vechime in specialitate pentru a ma inscrie la un concurs pe o functie de conducere de sef serviciu? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Vechime in specialitate
Prin H.G. 611/2008 vechimea in specialitate este considerata experienta in munca exercitata in baza unui contract individual de munca. Prin art. 424 alin.(4) din O.U.G. nr.57/2019 vechimea se raporteaza la perioada normala de munca. Avand in vedere faptul ca, in 2018, aveam acea vechime in baza unui contract de munca cu timp partial, la momentul acesta, se calculeaza vechimea in specialitate conform OUG 57/2019? Eu stiu ca legea nu are efecte retroactiv.. Multumesc frumos!
Am o adeverinta de la un fost loc de munca emisa in anul 2018 conform careia am o vechime de 3ani si 10 luni- contract de munca cu timp partial. La actualul loc de munca am o vechime de 1 an si 8luni. In conditiila aparitiei Codului administrativ, pot participa la un concurs de promovare de sef serviciu?