avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate Lucia.T

Activitate Lucia.T



Dapix a scris:

Comisia de expertiză la încadrat în gradul de handicap GRAV fără însoțitor. În acest caz persoana cu dizabilități nu beneficiază de însoțitor.

Exact! Dar are nevoie de îngrijire permanenta. Trebuie administrate medicamentele,insulina și nu se poate deplasa singura pt ca are probleme și cu circulația sângelui îs amorțite picioarele
Buna ziua.
Da,as putea dar trebuie bani și timp de care nu dispun.

Cornel Vasile a scris:

Puteti contesta in instanta deciza comisiei respective.

Buna ziua
Am făcut astfel de proceduri dar cei de la comisie au decis ca se încadrează la pers cu handicap grav nu grav cu asistent personal și de la primărie nu m-a angajează. As vrea sa știu la ce medici trebuie apelat ca săi acorde cei de la comisie gradul de handicap cu asistent personal ca sa m-a pot angaja
M-am lăsat de servici din Martie 2019 pt a o îngriji pe mama mea care are mai multe afecțiuni medicale inclusiv Parkinson si are nevoie in permanenta de îngrijire , dar nu am reușit ca sa m-a angajez ca si asistent personal si as avea nevoie mare sa m-a angajez pt ca trăim din pensia dânsei de colectiv si nu reușim sa ne descurcam la rândul meu fiind mama a 2 copiii. Va mulțumesc!