avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate viocol

Activitate viocol

Sunt din Republica Moldova ,locuies c in Romania din anul 2018 impreuna cu familia mea,com.Vinatori,jud.Iasi,sotul meu este cetatean roman. Am permis de sedere pe termen de 5 ani.La 11 iulie 2019 am obtinut cetatenia romana in temeiul art.11 din Legea nr.21/1991.
Am depus cerere la primaria comunei Vinatori,jud.Iasi cerere pentru transcrierea certificatului de nastere,eliberat de OSC din R.Moldova in temeiul art.41(5^ 2),litera b) din Legea 119 din 16.10.1996 cu privire la actele de stare civila,care stipuleaza:persoanele care au redobandit sau carora li s-a acordat cetatenia romana si care au avut domiciliul in Romania,depun cererea de trascriere a certificatelor,extraselor de stare civila la sediul public comunitar local de evidenta a persoanelor/primaria unitatii administrativ teritoriale pe raza caruia/careia se afla:a) -//-
b) adresa imobilului in care a locuit inainte de dobandirea cetateniei romane,inscrisa in documentul eliberat de structura pentru imigrari.
Primaria mi`-a respins cererea motivand ca nu tine de competenta lor si ma indruma sa ma duc la primariile resedinta de judet.
Eu am fost la municipiul Iasi si mi s-a spus ca acolo primesc cererrile de transcriere pentru cetatenii din R.Moldova care nu au avut niciodata domiciliul in Romania,
Eu insa locuiesc in Romania de doi ani.
Ajutati-ma, Va rog frumos! Ce sa fac ca imi expira si termenul de 90 zile de la data juramantului.Multumesc anticipat!