avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate Veronica1990

Activitate Veronica1990

Buna ziua. In data de 20 martie anul acesta, in baza simularilor de la diferite insitutii bancare, am incheiat un antecontract cu un dezvoltator imobiliar pentru un imobil nou, la care am platit un avans de 5% din pretul de achizitie, restul urmand sa fie achitat prin credit bancar. La momentul semnarii, mi s-a comunicat ca modelul de antecontract este unul standard si nu pot modifica clauza referitoare la returnarea avansului, unde este mentionat ca in caz de neacordare a creditului, avansul se pierde. De la data respectiva, in urma contextului cu pandemia , criteriile de acordare a creditelor s-au tot modificat si nu am mai reusit sa contractez creditul pentru a achita diferenta de bani. As dori sa va intreb daca exista totusi o varianta sa imi recuperez avansul achitat?
Buna ziua,
La inceputul acestei luni am avut ultimul termen in divortul cu sotul meu, in urma caruia s-a admis cererea de divort si s-a pronuntat solutia de catre instanta, cu drept de apel/recurs 30 zile. Intre timp am si nascut , iar pe certificatul de nastere al copilului este trecut automat fostul sot. Cum ar trebui procedat in continuare pentru ca tatal biologic sa poata recunoaste copilul, sa putem modifica certificatul de nastere si eventual sa putem adauga si cheltuieli de judecata intrucat este posibil sa nu putem introduce dosarul pentru alocatia copilului deoarece el nu este de acord cu nicio solutie amiabila de a rezolva situatia? Trebuie sa asteptam ca hotararea de divort sa fie definitiva si irevocabila? Se poate deschide un proces si in momentul acesta? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,
La inceputul acestei luni am avut ultimul termen in divortul cu sotul meu, in urma caruia s-a admis cererea de divort si s-a pronuntat solutia de catre instanta, cu drept de apel 30 zile. Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac acum, in situatia in care in curand urmeaza sa nasc in curand si as dori sa trec copilul direct pe numele tatalui biologic, care nu este fostul meu sot.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.