avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate Renata Runcan

Activitate Renata Runcan

Vă mulțumesc mult!
O persoana fizica a incheiat in anul 2022 un antecontract de vanzare-cumparare al unui imobil in valoare de aprox. 330 000 RON, iar in 2023 mi-a cesionat acest antecontract, restituindu-i suma investita initial. Am facut toate platile ramase spre dezvoltator in anul 2023 (60% din suma) urmand ca sa incheiem contractul de vanzare-cumparare in fata notarului in anul 2024. Pretul imobilului include cota de TVA redusa de 5% (conform legii in vigoare in 2022), insa aceasta cota a crescut la 9%. Inteleg ca actele juridice care au ca obiect plata în avans incheiate in 2023 sunt exceptia pentru care se va aplica acea cota redusa de 5% insa as dori sa stiu daca actul de cesiune si platile din 2023 fac parte din exceptia descrisa mai sus, pentru care se aplica TVA 5%. Multumesc!
Vreau sa inchiriez un apartament al carui proprietar are dubla cetatenie, insa domiciliul de pe actul de identitate romanesc are adresa apartamentului pe care vreau sa il inchiriez. In acest caz pot sa inchiriez legal apartamentul, avand in vedere ca resedinta proprietarului se afla intr-o tara straina, unde este si cetatean?