avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA redus pentru achizitia unui imobil cesionat in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA redus pentru achizitia unui imobil cesionat in 2023, cu livrare in 2024

O persoana fizica a incheiat in anul 2022 un antecontract de vanzare-cumparare al unui imobil in valoare de aprox. 330 000 RON, iar in 2023 mi-a cesionat acest antecontract, restituindu-i suma investita initial. Am facut toate platile ramase spre dezvoltator in anul 2023 (60% din suma) urmand ca sa incheiem contractul de vanzare-cumparare in fata notarului in anul 2024. Pretul imobilului include cota de TVA redusa de 5% (conform legii in vigoare in 2022), insa aceasta cota a crescut la 9%. Inteleg ca actele juridice care au ca obiect plata în avans incheiate in 2023 sunt exceptia pentru care se va aplica acea cota redusa de 5% insa as dori sa stiu daca actul de cesiune si platile din 2023 fac parte din exceptia descrisa mai sus, pentru care se aplica TVA 5%. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Renata Runcan , utilizator 14:00, 2 Februarie 2024
Da pentru ca e alta persoana fata de cea initiala care a facut platile (60%) toate in 2023 urmand ca livrarea sa aiba loc in 2024 cand se va face contractul autentic. Se va factura cu 5% pt ca sunteti in normele trabzitorii din Legea 296/2023.
Vă mulțumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Tva la un antecontract pentru apartament in constructie? cioclud cioclud am incheiat un antecontract pentru apartament in constructie in 2021 cu act aditional de prelungire a termenului de vanzare cumparare in 2022 pentru anul ... (vezi toată discuția)
Aplicare tva redus de 5 % la constructii cu termen de finalizare si predare anul urmator mroby mroby Buna ziua tuturor! As avea nevoie de parerea dumenavoastra in urmatoarea speta: O societate cu raspundere limitata, dezvoltator imobiliar, are incheiate mai ... (vezi toată discuția)