Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la un antecontract pentru apartament in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la un antecontract pentru apartament in constructie?

am incheiat un antecontract pentru apartament in constructie in 2021 cu act aditional de prelungire a termenului de vanzare cumparare in 2022 pentru anul 2024 , platind avans in 2021 cu stipularea TVA de 5 la suta.Cum voi plati tVA in 2024
george-neagu, moderator
9% in 2024,. Daca era livrarea pana la 31.12.2023 era 5%
buna ziua . daca am semnat in 2023 si achitat integral apartamentul in 2023 dar ei nu au fost gata cu. actele receptiei siimplictit semanrea acetelor. finale de vanzare. cumparare care se pare ca se vor semna in 2024... se mai plateste diferenta de tva in conditiile in care eu am platit integral apartmanetul cf promisiunii de Vc ? multumesc
da , din pacate . Dezvoltatorul trebuia sa va livreze imobilul pana la final de 2023 ca sa beneficiati de cota redusa de 5%.