Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Va trebui să achit diferența de TVA până la 9%?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Va trebui să achit diferența de TVA până la 9%?

Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul în 2024 (blocul nu este intambulat, dar se locuiește în el), atunci va trebui să achit diferența de TVA până la 9%? Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Nu . Cota aplicabila in 2024 cand va fi contractul autentic si se face livrarea efectiva ( dvs devenind proprietar ) va fi 5% intrucat in 2023 ati avut platile pt apartament ( avansuri ) .
Textul de lege din proiectul ce urmeaza a fi publicat in Monitorul oficial :

" Art. V - (1) Prin derogare de la prevederile art. 291 alin. (2) lit. m) pct. 3 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024, se aplică o cotă redusă de TVA de 5% pentru livrarea de locuințe care au o suprafață utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziționate de persoane fizice în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, dacă au încheiat în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2023 acte juridice între vii care au ca obiect plata în avans pentru achiziționarea unei astfel de locuințe."
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Antecontractul l-am semnat în 2022 și am achitat apartamentul în rate până ce a fost achitat integral în octombrie 2023. Contractul de vânzare cumpărare îl voi semna cu dezvoltatorul în 2024. Întrebarea mea este, vatrebui să achit diferența de TVA până la 9%? Mulțumesc.
Din pacate da pt ca ati inceput in 2022 si trebuia ca dezvoltatorul sa livreze imobilul pana la 31.12.2023 ca sa mai aveti cota 5% . Daca se livreaza in 2024 veti plati diferenta pana la 9% la livrare.
Mă scuzați, dar am semnat un act adițional la antecontract în 2023 care confirmă că am achitat apartamentul integral. Acest act nu va fi considerat ca "act juridic semnat în 2023"? Mulțumesc.
Stiu ce ziceti dvs , dar aici va trebui sa vina ANAF cu niste precizari daca se considera si actele ulterioare anului 2022 luate in calcul.