Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA imobil antecontract
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA imobil antecontract

Buna! Dacă cumpăr un apartament in bloc nou, iar antecontractul și plata integrală se face acum, in 2023 când TVA-ul e 5%, dar finalizarea blocului e in 2024 (cand după noua lege TVA-ul va fi de 9%). Eu plătesc apartamentul integral in 2023, dar când voi semna din nou contractul oficial in 2024 când e gata blocul, trebuie sa plătesc diferența de TVA ? Sau rămâne doar TVA-ul din 2023 de 5% de la semnarea antecontractului?
Multumesc mult
Nu va fi 9%. Cota aplicabila in 2024 cand va fi contractul autentic si se face livrarea efectiva ( dvs devenind proprietar ) va fi 5% intrucat in 2023 ati avut platile pt apartament ( avansuri ) .
Textul de lege din proiectul ce urmeaza a fi publicat in Monitorul oficial :

" Art. V - (1) Prin derogare de la prevederile art. 291 alin. (2) lit. m) pct. 3 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024, se aplică o cotă redusă de TVA de 5% pentru livrarea de locuințe care au o suprafață utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziționate de persoane fizice în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, dacă au încheiat în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2023 acte juridice între vii care au ca obiect plata în avans pentru achiziționarea unei astfel de locuințe."