avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am incheiat un antecontract pt un apartament nou
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am incheiat un antecontract pt un apartament nou

Buna ziua,
Am incheiat un antecontract pt un apartament nou in 2022.
Am preluat deja apartamentul dar nu am finalizat actele deoarece dezvoltatorul nu are incacreceptia gata.
In 2023 am mai achitat cu titlul de avans pe baza unui act aditional sume pt acest apartament. In acet moment este achitat aprox 86%.

1. Care este cota de tva cu care voi achizitiona acest apartament ?
Specific ca sunt indeplinite criteriile de suprafață si suma, iar in Promisiunea de v/c este specificat TVA 5%.

2. Daca se aplica TVA 9% cine achita diferenta de TVA ??

Cu mulțumiri!
Ultima modificare: Miercuri, 13 Decembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: IulianPvl , utilizator 10:56, 25 Martie 2024
1, Daca livrarea ( contractul autentic ) va fi in 2024 cota aplicabila va fi 9%.
2, Pai depinde cum e prevazut in contract . Daca acolo aveti pretul care include TVA atunci nu ar ttrebui sa va afecteze. Daca insa formularea e : imobilul e atata + TVA atunci dvs veti suporta diferenta,

Buna ziua !
Mă aflu în această situație:
In anul 2022 luna 1 , am semnat un contract de rezervare pentru un apartament de 52 mp ,la un dezvoltator imobiliar , și am achitat integral toată suma apartamentului atunci.

Citez din contract :
articolul 2 . Prețul final cu tva 5% al imobilului ( inclusiv cotele indivize) finisat in varianta de baza este de 60.000 Euro .
Acest preț care nu se va modifica pe parcursul execuției, indiferent de condiții sau evenimente neprevăzute .

In contract este prevăzută finalizarea acestuia in 31.12.2023 , cu prelungirea pana la 31.03.2024( in caz de condiții meteorologice neprielnice) ce nu au existat .

Pe lângă faptul că m-au anunțat că termina la jumătatea lunii mai 05.2024 , depășind termenul de execuție din 2023 cât și cel de din 31.03.2024 , mi-au comunicat ca prețul apartamentului va urca, fiindcă trebuie sa suport diferența de 4 % tva , fiindcă s-a modificat de la 5% la 9 % .

Întrebările mele sunt :
1. Sunt obligat ca eu sa plătesc diferența de la 5% la 9 % ?

In 2018 am cumpărat un apartament cu predare în 2020 de la un alt dezvoltatator
2 . Dat fiind faptul ca dețin un alt apartament pe numele meu , schimba cumva situația privind tva-ul ?
Va mulțumesc anticipat !!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1, Daca nu platiti diferenta de TVA nu va da aparatamentul. Din pacate asa prevede legislatia acum , ca e obligat sa factureze livrarea la final cu cota de 9% pt ca nu a livrat apartamentul pana la 31,12,2023 cand mai se mai putea factura cu cota de 5%.
Ce puteti face in schimb , conform contractului sa va adresati instantei si sa solicitati ca dezvoltatorul sa suporte diferenta pt ca nu si-a onorat contractul .

2, Nu schimba cu nimic situatia ca ati mai cumparat in 2020 alt apartament , fie el si cu cota redusa.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns !

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

1, Daca nu platiti diferenta de TVA nu va da aparatamentul. Din pacate asa prevede legislatia acum , ca e obligat sa factureze livrarea la final cu cota de 9% pt ca nu a livrat apartamentul pana la 31,12,2023 cand mai se mai putea factura cu cota de 5%.
Ce puteti face in schimb , conform contractului sa va adresati instantei si sa solicitati ca dezvoltatorul sa suporte diferenta pt ca nu si-a onorat contractul .

2, Nu schimba cu nimic situatia ca ati mai cumparat in 2020 alt apartament , fie el si cu cota redusa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la un antecontract de cumparare a unui apartament CristinaValentina CristinaValentina Buna ziua, am semnat antecontract de cumparare a unui apartament in anul 2022, am achitat 90% din suma totala prevazuta in contract. Imobilul trebuia ... (vezi toată discuția)
Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Tva la un antecontract pentru apartament in constructie? cioclud cioclud am incheiat un antecontract pentru apartament in constructie in 2021 cu act aditional de prelungire a termenului de vanzare cumparare in 2022 pentru anul ... (vezi toată discuția)