avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1179 soluții astăzi
Forum Activitate Stefy32

Activitate Stefy32

Buna ziua! Am urmatoarea situatie: sunt insarcinata in 12 saptamani, inca nu am anuntat in scris angajatorul, urmeaza sa o fac la sfarsitul saptamanii. Colegele si-au dat seama de situatia mea la fel si sefa, deoarece am avut greturile normale sarcinii in aceasta perioada. Sefa de cand a aflat a trecut la amenintari. Mentionez ca salariul meu este compus din: salariu de baza+ 10 ore suplimentare pe luna+ weekend+ 2 ore de noapte (zilnic, in zilele in care am tura) + targhet + tichete de masa. Primul lucru care m-a afectat a fost sa ma scoata de luna aceeasta din turele de weekend, pe motiv ca sunt insarcinata si nu dau randament. Acum ma anunta ca de luna viitoare o sa-mi opreasca si cele 10 ore suplimentare ba chiar o sa ma repartizeze intr-o alta locatie si o sa-mi plateasca doar salariul de baza. Mentionez ca nu am probleme medicale nici eu si nici fatul ( in afar de greturile care au fost la inceput de sarcina), imi pot desfasura activitatea la fel de bine ca si pana acum. Intrebarea mea este daca se procedeaza normal in situatia mea? Am senzatia ca mi se incalca dreptul. Pot presta cele 10 ore suplimentare in continuare daca situatia mea este buna si nu am nici un alt impediment de natura de sanatate? Nu am gasit nici o lege in acest sens. Va rog sa ma ajutati! Multumesc