avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate Endra

Activitate Endra

Răspuns la discuția Declarație unica Anaf
Pai si daca sunt de pe Airbnb? Cum declari venituri de pe Airbnb? Deci sunt venituri din strainatate. Asta am gasit la ei pe site: Străinătate

Explicaţii:

Este vorba de venituri din străinătate din profesii libere, activităţi comerciale, drepturi de proprietate intelectuală, chirii sau arendă, dividende, dobânzi, premii şi jocuri de noroc, câştiguri din transferul titlurilor de valoare, alte venituri din investiţii, pensii, precum şi alte venituri aflate în străinătate.

Obligaţii privind declararea:

Depuneţi, până pe 25 mai, Declaraţia privind veniturile realizate din străinătate Formular 201
Bună seara! Am niște neclarități legat de faptul ca eu am un PFA suspendat si vreau sa declar niște venituri pe care le-am realizat, bineînțeles, în afara pfa-ului. Pot avea probleme cu Anaful în acest caz? Din moment ce le declar și plătesc impozit...? Țin sa menționez ca sunt venituri din activități independente/colaborări. Nu e un contract care îmi asigura venituri constante.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
In D112 nu figurez cu venit pe data de 2.07.2018. Am verificat mai devreme. Dar am alte colaborari dupa insa trebuie sa le declar la anaf. Trebuie sa fie 12 luni consecutive in care sa am venituri? Sau pot fi si intreruperi? Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Ok multumesc mult. Ajuta si ultimul raspuns. Ce spune art 2 (5) si (6)?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
o zi din iulie. 2 iulie
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Da, multumesc de ajutor. Eu depun dosarul dar ca sa pot contesta voiam s astiu daca trebuie neaparat sa apara zile lucrate pe iulie 2018 (ultima luna necesara in calcul) sau este suficient venitul alocat. Mentionez din nou ca acel venit era pentru zilele de concediu ramase.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Nu am mai lucrat in perioada august 2018- august 2019. Nu inteleg de ce numarati septembrie 2017-august 2019. De ce nu august 2017-august 2019. Este vorba de 12 luni in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului. Deci e august 2017. NU septembrie 2017....Cel putin asa stie toata lumea din jurul meu...inclusiv cei de la directia sociala.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Ideea este urmatoarea. Ei mi-au calculat 12 luni nu 11. Dar doar daca pe iulie 2018 am zile lucrate. Desi eu am venit, dar acest venit este din zilele de concediu/ sold zile concediu. Bani impozabili care au intrat pe iulie 2018. Intrebearea mea era daca trebuie neaparat sa figurez cu zile lucrate sau daca este un venit impozabil se calculeaza si luna in cauza? Multumesc! ..E mai complicat putin...
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Ok, multumesc de raspuns. 11 luni sunt doar daca nu se ia si iulie 2018. Iulie 2018 cu o zi, si anume 2 iulie.
P.S.: De ce calculati septembrie-iulie? am nascut in luna august 2019.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Ma intereseaza parerea unui consilier juridic daca este posibil. Este o stuatie mai speciala si ar fi important sa se stie foarte bine codul muncii. Multumesc!