avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate dora2008

Activitate dora2008

Va multumesc pentru raspuns! As vrea totusi sa lamuresc si ceea ce nu s-a inteles din intrebarea 3). Intrebarea s-a nascut din urmatorul rationament: Proprietatea pe care o detin in cota 1/3 si pe care in fapt la momentul initial au acces doar cei trei proprietari detinatori ai cate unei cote de 1/3, dupa vanzarea celor patru loturi va fi la dispozitia tuturor (inclusiv a familiilor cumparatoare ale celor 4 loturi, devenind din ce in ce mai mult o "proprietate publica"), la care eu voi plati impozit 1/3. Mai clar, daca vom fi 6 familii sau chiar 7 familii cu aceleasi drepturi de a utiliza aceasta proprietate comuna, dar unii sunt proprietari pe cote mai mari si platesc mai mult impozit, intrebarea era daca ar exista poate si un avantaj decurgand din dreptul lor de proprietate fata de ceilalti care platesc mai putin sau deloc. Nu vad de ce nu as dona oricat de mult din cota mea indiviza de 1/3 oricarui "fraier" care vrea sa se numeasca proprietar si sa plateasca el impozit, pentru ca eu as ramane cu aceleasi drepturi de fapt, dar nu as mai fi obligat la impozit, intretinere s.a. Va multumesc!.
Detin in coproprietate o parcela de teren folosita ca drum de acces, in cota indiviza 1/3. Unul dintre cei 3 coproprietari care detine si el 1/3, detine o parcela mai mare alaturata acestui drum de acces, parcela care urmeaza a fi lotizata (sa zicem in patru) spre a fi vandute cele 4 loturi.
1) Daca va dori sa vanda pe langa fiecare dintre cele 4 loturi si cote indivize din parcela cale de acces, va putea sa o faca fara acordul meu? (adica sa vanda cate 1/4 din cota lui de 1/3 iar dupa vanzare coproprietarii parcelei cale de acces sa fie in numar de 6 (inclusiv eu cu 1/3) cu cotele indivize 1/3+1/3+1/12+1/12+1/12+1/12)?
2) Poate sa vanda cele 4 loturi fara sa vanda si cote indivize din drumul de acces, in conditiile in care la oricare dintre cele 4 loturi se poate ajunge doar pe calea de acces?
3) In conditiile unui raspuns afirmativ la intrebarea 2), care este avantajul meu ca detinator al unei cote de 1/3 fata de cei care urmeaza sa fie proprietarii celor patru loturi, avantaj care sa contrabalanseze dezavantajul ca eu platesc impozit si ei nu?