avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate totusi

Activitate totusi

Multumesc de raspunsuri.

Nu se mai pune problema continuarii relatiei cu firma respectiva, nici macar principial, pentru ca apartamentul nu mai poate fi modificat, iar asa cum este nu corespunde scopului in care a fost cumparat.

In antecontract se specifica faptul ca "prezentul act nu se poate desfiinta pe cale unilaterala de catre una din parti, cu exceptia situatiilor expres precizate", da' nu e nicio situatie expres precizata. Mai scrie ca "orice abatere de la acest contract va fi solutionata pe cale amiabila", dar daca nu se ajunge la ceva amiabil?

Nu e stipulat in contract ce se intampla daca predarea nu se face la timp. Dar nu e cel putin ciudat ca, in momentul acesta, constructorul vrea sa vanda ceva ce nu exista?
Buna ziua,

Nu stiu daca postez la sectiunea buna, sunt noua pe acest forum.

Acum opt luni, am incheiat un contract de vanzare-cumparare, pentru un apartament ce urma sa fie construit. Am dat un avans (30%), urmand ca 30% sa fie platiti la faza "in rosu", iar restul de 40% la receptia finala. Mentionez ca receptia finala trebuia sa aiba loc cel tarziu la 1mai. Astazi, 18 mai, constructia nu e inca nici macar "in rosu". Mai mult de atat, constructorul a modificat schita initiala a apartamentului, iar suprafata actuala a acestuia este mai mica cu vreo 40% decat cea contractata. Alternativele pe care constructorul le-a propus, ca solutie sunt urmatoarele:1. rezilierea contractului, el obligandu-se sa imi restituie banii dati ca avans (fara penalitati) in 30 de zile -- solutie care nu mi se pare deloc convenabila, avand in vedere faptul ca el a primit acesti bani acum 8 luni, este in intarziere cu predarea apartamentului si, in plus, mai taraganeaza o luna; 2. o oferta de reducere a pretului, in mod proportional, impreuna cu semnarea unui alt termen de predare, solutie pe care, din nou, o consider neacceptabila , deoarece apartamentul a devenit mult prea mic pentru scopul in care a fost cumparat.

V-as ruga sa imi spuneti care ar fi solutia actuala. Multumesc.