avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate magal

Activitate magal

Răspuns la discuția Casatorie cu un cetatean strain
elis a scris:

magal a scris:

Buna ziua!
Am un baietel de 2 ani rezultat dintr-o relatie de concubinaj. Copilul sta cu mine, este recunoscut de tatal lui si ii plateste pensie alimentara. As dori sa stiu daca ma marit cu un cetatean strain va fi o problema in a-mi lua copilul si a ma muta in tara sotului.
Ce documente imi sunt necesare si ce demersuri trebuie sa intreprind?
Multumesc!


Daca aveti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care vi se incredinteaza copilul dvs, atunci puteti pleca in strainatate. Pentru stabilirea domiciliului definitiv al copilului in strainatate aveti nevoie de acordul expres al tatalui.
Domiciliul cetăţeanului român minor se stabileşte de drept, în condiţiile legii, în statul în care au domiciliul ambii părinţi sau, după caz, doar unul dintre părinţi, dacă există acordul expres al celuilalt părinte. Dovada domiciliului în străinătate pentru minorul prevăzut mai sus, se poate face cu propriul paşaport în care este menţionat statul de domiciliu, fie cu paşapoartele ambilor părinţi, în cazul în care aceştia au domiciliul în acelaşi stat sau, după caz, cu paşaportul unuia dintre părinţi şi declaraţia celuilalt părinte, prin care îşi exprimă acordul cu privire la domiciliu, cu condiţia să fie autentificată în ţară de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, ori, dacă au fost date în faţa autorităţilor străine, să îndeplinească condiţiile de supralegalizre prevăzute de lege sau să aibă aplicată apostila conform Convenţiei de la Haga din 05 octombrie 1961.



Am inteles.Dar daca el adica tatal copilului nu locuieste in acelasi oras cu mine si il dau in judecata pentru incredintare minor, procesul se va judeca la domiciliul paratului, sau gresesc?
Daca obtin incredintarea definitiva si irevocabila imi mai trebuie acordul lui pentru a pleca din tara cu el?
sau prin absurd imi poate da acordul fara a-l da in judecata pt incredintare?
Multumesc!
Răspuns la discuția Casatorie cu un cetatean strain
avluci a scris:

In cazul in care nu aveti o hotarare de incredintare a minorului, nu verti putea parasi tara cu minorul, fara acordul tatalui.
Deci va trebui sa+l dati in judecata pe tatal copilului pentru incredintare si stabilirea pensiei de intretinere.
Daca v-ati judecat deja, nu mai trebuie sa faceti nimic.
Pentru pensie alimentara l-am dat in judecata, am hotarare judecatoreasca in acest sens. Tot eu tb sa-l dau in judecata, copilul tot timpul a stat cu mine
Buna ziua!
Am un baietel de 2 ani rezultat dintr-o relatie de concubinaj. Copilul sta cu mine, este recunoscut de tatal lui si ii plateste pensie alimentara. As dori sa stiu daca ma marit cu un cetatean strain va fi o problema in a-mi lua copilul si a ma muta in tara sotului.
Ce documente imi sunt necesare si ce demersuri trebuie sa intreprind?
Multumesc!