avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate Nella57

Activitate Nella57

Firma a fost infiintata. Deocamdata actele nici nu le-am ridicat de la Registrul Comertului. Nu am nici cont bancar si nici nu am depus banii in cont conform actului constitutiv.


Cornel Vasile a scris:

Daca nu ati depus toate actele infiintarii . atunci vi se va respinge dosarul de infiintare.

Angajatorul a conditionat incheierea unui contract doar daca ne facem SRL.Apoi a renuntat la viitoarea colaborare. Dosarul a fost depus la ORC dar nu am ridicat actele inca si nu am facut cont la banca si nu am depus capitalul social. Ce se intampla in acest caz daca nu vrem sa mai continuam in aceasta formula cu SRL-ul? Avem taxe, impozite la Anaf? Putem tine in inactivitate SRL-ul sau mai bine depunem actele si il radiem
Pentru dizolvarea
si inchiderea unei asociatii culturale conf.art. 57 din O 26
Asociaţia se poate dizolvă şi prin hotărârea adunării generale. În termen de 15 zile de la data şedinţei de dizolvare, hotărârea adunării generale se depune la judecătoria în a cărei circumscripţie îşi are sediul, pentru a fi înscrisă în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor
Mai trebuie numit lichidator? Sau este suficient ce se spune in art. 57???

Pentru actualizarea datelor de cont (periodic, la cativa ani) banca unde este deschis contul Asociatiei cere o Hotarare de Adunare Generala (cu nominalizarea Consiliului Director) care sa fie semnata si autentificata de un notar. Notarul refuza autentificarea Hotararii daca membrii care semneaza Hotararea adica tot Consiliul Director nu semneaza in fata sa. Cum pot rezolva problema fiindca un membru este plecat in strainatate si un altul este pensionat (destul de in varsta) si din alt oras.
Aceasta Hotarare este obligatoriu sa fie autentificata de un notar? Un avocat nu poate ?
Pentru actualizarea datelor de cont (periodic, la cativa ani) banca unde este deschis contul Asociatiei cere o Hotarare de Adunare Generala (cu nominalizarea Consiliului Director) care sa fie semnata si autentificata de un notar. Notarul refuza autentificarea Hotararii daca membrii care semneaza Hotararea adica tot Consiliul Director nu semneaza in fata sa. Cum pot rezolva problema fiindca un membru este plecat in strainatate si un altul este pensionat (destul de in varsta) si din alt oras.
Aceasta Hotarare este obligatoriu sa fie autentificata de un notar? Un avocat nu poate ?
Un electrician cu autorizatie care este PFA si lucreaza singur este obligat sa aiba fisa de instruire in domeniul sanatatii si securitatii in munca si PSI?
Este obligat sa aiba contract cu o firma care face instruiri? Sau se autoinstruieste si respecta legislatia conform acordului semnat la infiintare adica ca respecta pe propria raspundere .
1. Desi statutul unei Asociatii prevede ca dupa 4 ani de la infiintare sa fie reales/reconfirmat Consiliul Director, s-a omis acest pas mai multi ani. Cum se poate intra in legalitate? Exista consecinte legale?
2. Imediat dupa infiintare un vicepresedinte s-a retras din Asociatie si Adunarea Generala a numit un alt membru pe aceasta pozitie dar nu s-a comunicat modificarea la judecatorie si Registru Asociatiilor. Care sunt pasii pentru a intra in legalitate? Desi au trecut 7 ani de atunci?