avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate radustraton

Activitate radustraton

Răspuns la discuția Locul faptei inscris gresit in PV
Multumesc mult de raspuns.
Recomandati apelarea la un serviciu cum ar fi [ link extern ] / ?
Afirma ca se ocupa ei de redactarea contestatie si de tot procesul aferent? Ma gandesc ca ar redacta o contestatie mai pertinenta decar mine. Sau ati recomanda urmarea pasilor in contestarea PV personal?
Buna seara,
In data de 11.07.2021 am fost surprins cu viteza de 114km/h pe un sector de drum cu limita de 60km/h din afara unei localitati ceea ce a dus la suspendarea permisului + amenda.
In PV ca locul faptei este mentionat "DN24 km 138 +900m" ceea ce il plaseaza in localitate unde actioneaza o limita de 70 km/h. 46.77875,27.7913699
Locul real al faptei ar fi DN24 ~km 140 - 46.7861529,27.7981275 - unde intradevar este limita de 60km/h.
S-ar putea anula PV si retunarea permisului deoarece la locul faptei mentionat in PV are o limita diferita de cea constatata?
Sau as putea obtine o modificare a PV pentru amenda aferenta depasirii cu 44km/h nu 54km/h limita pe sectorul mentionat de 70km/h si returnarea permisului? Se fac verificari si cu probele aparatului radar si ar duce doar la modificarea locului faptei din PV cu mentinerea sanctiunilor?

Multumesc.
Buna ziua,

Am o intrebare daca ma puteti lamuri.
Am fost instiintat de catre HR ca am o poprire pe salariu. Din cate am observat, firma pe langa 1/3 din salariu imi mai opreste din salariu si 1/3 si din valoarea bonurilor de masa aferente.
Din cate am reusit sa mai gasesc nu ar fi corect deoarece bonurile de masa sunt considerate venituri speciale conform Legii nr. 142/1998 si nu vor face obiectul unei executari silite.
Articolul este mai vechi din acest motiv revin cu intrebarea:
Este corecta procedura aplicata de firma?

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Multumesc.