Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu + bonuri de masa?
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu + bonuri de masa?

Buna ziua,

Am o intrebare daca ma puteti lamuri.
Am fost instiintat de catre HR ca am o poprire pe salariu. Din cate am observat, firma pe langa 1/3 din salariu imi mai opreste din salariu si 1/3 si din valoarea bonurilor de masa aferente.
Din cate am reusit sa mai gasesc nu ar fi corect deoarece bonurile de masa sunt considerate venituri speciale conform Legii nr. 142/1998 si nu vor face obiectul unei executari silite.
Articolul este mai vechi din acest motiv revin cu intrebarea:
Este corecta procedura aplicata de firma?

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Multumesc.
radustraton, utilizator