Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma imi scade bonurile de masa din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma imi scade bonurile de masa din salariu

M-am angajat de doua saptamani la o companie. Initial m-au anuntat ca am un anumit salariu, si asa mic. Acum, dupa doua saptamani, ma anunta ca bonurile de masa mi se vor scadea din salariu. Ce pot sa fac?
da din pacate se practica asa ceva, nu mi se pare normal si nici legal, cu toate astea daca se agreaza prin cim sau aditional atunci n-ai ce face.
dar chiar sunt curioasa daca exista vre-o reglementare expresa, revin cum gasesc.
Multumesc mult.
societatea trebuie sa va plateasca salariul stabilit prin contractul individual de munca, (adica salariul net aferent sumei stipulate in C.I.M.)

In conformitate cu dispozitiile legii nr 142/1998, art 8, alin 1, " sumele corespunzatoare tichetelor de masa acordate de angajator, in limitele valorii nominale prevazute de art 3 Lg. 142/1998, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit iar pentru salariat sunt scutite de la plata impozitului pe venitul sub forma de salariu"

Art 8, alin 2, Lg. 142/1998 prevede ca sumele prevazute la alin. 1, nu se iau in calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial.

si cu toate astea se practica
de ex se negociaza un salariu, mai nou in euro, dar pe cartea de munca se trece un alt salariu, mai mic, in ron evident, angajatorul ii spune salariatului ca-i acorda bonuri de masa, iar la salariu cand observa ca a primit mai putini bani i se explica ca asa procedeaza firma, ce-i mai faci??? oricum tu ca salariat primesti mai mult decat este prevazut in contractul individual de munca, deci ce mai poti face??? nimic??
ai dreptate in situatia expusa de tine nu mai poti face nimic. De aceea eu plec de la notiunea juridica de " contract" adica acel raport juridic agreat de partile semnatare prin care se stabilesc drepturile si obligatiile semnatarilor.

Si atunci daca angajatul cu angajatorul negociaza un salariu in (lei sau in euro) iar in CIM este trecut un altul, de unde are garantia salariatul ca va incasa suma negociata?