Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma imi scade bonurile de masa din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma imi scade bonurile de masa din salariu

M-am angajat de doua saptamani la o companie. Initial m-au anuntat ca am un anumit salariu, si asa mic. Acum, dupa doua saptamani, ma anunta ca bonurile de masa mi se vor scadea din salariu. Ce pot sa fac?
Ar trebui sa raspunda ITM-ul.................
Tichetele de masa nu se pot scadea din salariu. Se poate ca la angajare vi s-a comunicat ceva de genul: va oferim un venit net de x lei, ca apoi sa va spuna ca x = a (salariul net de incadrare) + b ( c/val tichetelor de masa). Ar fi trebuit sa solicitati semnarea contractului de munca inainte de a incepe activitatea, asa v-ar fi fost clar la ce sa va asteptati.

Si rostul raspunsului dvs este...?
Cred ca am fost foarte clara in exprimare, atat privitor la bonuri si salariu, cat si la intrebarea adresata: Ce pot face? Nu ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat.